Tanken med att ha optokopplare på ingångarna är att varje ingång blir helt separerad från de andra. Altså finns det ingen koppling mellan minus ingångarna på de olika portarna. (eller plusingången för den delen)
Så om vi tex har två helt olika givare som ger 4-20mA ut matade från samma DC matning kommer de ha samma "nolla". Om då 4-20mA utgångarna är konstruerade lite olika så att den ena givarens minustråd är direktansluten till den gemensamma dc nollan och har regleringen mellan matningen och utgående plusledningen. Den andra givaren har anslutit plus direkt till matningen och reglerar på "-" ledningen.
Om du då ansluter dessa två givare till ett kort utan isolerade ingångar har du helt enkelt lagt till mätmotstånd mellan + och - matningen på de två givarna och ganska säkert kommer du mäta en bra mycket högre ström än 20mA, vilket är olämpligt.
Nu finns det säkert rekomendationer om hur man bygger en bra 4-20 mA utgång, men rätt troligt följer inte alla dessa.. Det kan funka utan isolerade ingångar, men vågar du prova?
Hoppas det klarna lite, annars kommer säkert någon annan med en bra förklaring snart
