lysdiodsjämförelser?

Lysdioder, Optiska sensorer, Fiberoptik, Displayer, Lasrar, Optiska kopplare
Användarvisningsbild
grym
EF Sponsor
Inlägg: 17612
Blev medlem: 16 november 2003, 12:22:57
Ort: i det mörka småland

lysdiodsjämförelser?

Inlägg av grym »

måste ha koll på det senaste innom lysdioder till nästa vecka , kommer kolla på soultec och luxeon , är det några andra som är intressanta?

och jagvet att jag kollat på någon någurlunda ny lumen/ watt tabell för alla normala smålampor inklusive kvicksilver och lågtrycksnatrium
någon som kan peka ett elektroniskt finger?

kommer lyssna på en försäljare på jobbet som vill kränga lysdiodsutomhusamaturer och vill ha dett rätt, bara för skojs skull :twisted:
Användarvisningsbild
Meduza
EF Sponsor
Inlägg: 10718
Blev medlem: 30 april 2005, 22:48:05
Ort: Ekerö, Stockholm
Kontakt:

Inlägg av Meduza »

Dom intressanta tillverkarna på marknaden är:
Cree
Lumileds (luxeon)
Seoul Semiconductor
Edison Electronics

Jag har väl bra koll på hur marknaden ser ut i dagsläget, men orkar inte skriva en lång utläggning om dom just nu.

Gissar att det bara är vita lysdioder du är intresserad av...

Både Seoul Semicon och Edison Electronics använder chip (EZ1000) från Cree som dom belägger med egna fosforbeläggningar för att skapa vitt, medans Lumileds tillverkar egna chip.

Alla företagen ligger rätt nära varandra i prestanda, fast Cree ligger i topp med SSC nära i ryggen, Cree sprängde just 100lm/W @ 1W barriären med sina nya Cree XR-E i bin "R2" :D

Lumileds har just haft ett stort produktionsstopp på alla sina moderna vita lysdioder pga kvalitetsproblem som dom håller på att återhämta sig från.

Men har du frågor så svarar jag gärna!
Johan.o
EF Sponsor
Inlägg: 2387
Blev medlem: 18 juni 2003, 01:08:50
Ort: Jönköping

Inlägg av Johan.o »

Kidnappar tråden lite, vart hittar man vettiga ersättare för glödlampor med
fräsiga lysdioder i?
Användarvisningsbild
grym
EF Sponsor
Inlägg: 17612
Blev medlem: 16 november 2003, 12:22:57
Ort: i det mörka småland

Inlägg av grym »

för att göra det enkelt, jag vill veta att det inte finns något bättre än dom ungefär 100lumen/w lysdioderna som jag känner till

kollade nämligen på prestandan på utomhuslamporna och då låg dom på ett ungefär vid 45lumen/watt, men då var det med en 230v nätdel

japp bara vita, som är intressant nu

och sedan så är det ju ett rent privat intresse med, håller på att prova dom seoul dioderna som jag köpte för någon månad sedan och dom är helt ok

en sak till, några nyheter om nästa generation? lumen/watt och tid, alla lösa ryckten accepteras :)
Mindmapper
Inlägg: 7110
Blev medlem: 31 augusti 2006, 16:42:43
Ort: Jamtland

Inlägg av Mindmapper »

100lm/W innebär det att det finns 3W på 300lm?
Användarvisningsbild
grym
EF Sponsor
Inlägg: 17612
Blev medlem: 16 november 2003, 12:22:57
Ort: i det mörka småland

Inlägg av grym »

troligtvis inte, vågar inte säga men alla jag kollat på så sjunker effektiviteten med högre effekt, om jag gissar rätt så är det värmen som ställer till det

någon som kan bekräfta?
blueint
Inlägg: 23238
Blev medlem: 4 juli 2006, 19:26:11
Kontakt:

Inlägg av blueint »

Kolla: http://en.wikipedia.org/wiki/Light-emitting_diode
Wikipedia är ju som den är. Men det brukar finnas intressanta uppslag iaf.
Användarvisningsbild
Meduza
EF Sponsor
Inlägg: 10718
Blev medlem: 30 april 2005, 22:48:05
Ort: Ekerö, Stockholm
Kontakt:

Inlägg av Meduza »

Första lysdioden som faktiskt ger 100lm/w när man driver den på 1W är som sagt Crees nya XR-E R2, som inte ens finns att få tag på i större mängder ännu...

100lm/w @ 20mA har funnits i några år som demochip...

Så något bättre än det finns inte i dag (om man inte räknar i storlekstordningen labb-skala då det säkerligen finns bättre där)
lundeholm
Inlägg: 33
Blev medlem: 1 april 2008, 20:27:32
Ort: Umeå

Inlägg av lundeholm »

Lånar tråden lite. Meduza, du verkar ha bra koll, vilken lysdiod är bäst vid lite lägre strömstyrkor? Om jag vill få ut minst 5-6h med bra ljus från ett vanligt AAA-batteri, är det fortfarande Cree som är bäst då? Eller är det mer traditionella leds som är bättre då?
whynot
Inlägg: 545
Blev medlem: 15 december 2005, 01:47:52
Ort: Eskilstuna

Re: lysdiodsjämförelser?

Inlägg av whynot »

grym skrev:måste ha koll på det senaste innom lysdioder till nästa vecka , kommer kolla på soultec och luxeon , är det några andra som är intressanta?

och jagvet att jag kollat på någon någurlunda ny lumen/ watt tabell för alla normala smålampor inklusive kvicksilver och lågtrycksnatrium
någon som kan peka ett elektroniskt finger?

kommer lyssna på en försäljare på jobbet som vill kränga lysdiodsutomhusamaturer och vill ha dett rätt, bara för skojs skull :twisted:
Hur mycket skulle han för dom? Hur många Watt var dom på?
Var det med många eller 1 diod i dom?
Användarvisningsbild
Meduza
EF Sponsor
Inlägg: 10718
Blev medlem: 30 april 2005, 22:48:05
Ort: Ekerö, Stockholm
Kontakt:

Inlägg av Meduza »

Lundeholm:
Lysdioder blir faktiskt bara effektivare när man driver dom på lägre strömstyrkor (inte lika höga förluster pga värme), en underdriven Cree XR-E R2 är bäst även i detta avseende.

5-6h på ett AAA... jag tittade på databladet för duracell ultra m3:
http://www.duracell.com/oem/Pdf/new/MX2400_US_UL.pdf

Här kan man se att om man drar 0.25W från batteriet så ska det räcka i ca 3.5h innan spänningen faller under 1v.
Så för att hamna på 5-6h så lär man få gå ner till 0.15w.

0.15W från ett AAA, det blir 0.10W när det väl kommer fram till lysdioden pga förluster i step-up kretsen som behövs.

Dvs man kan tillföra ungefär 30mA till lysdioden i slutändan.

På den här strömmen så fungerar dom flesta powerleds utmärkt.
Det man dock får tänka på är att man behöver kollimeringsoptik eller reflektor för att få en användbar ljusstråle med powerleds medans traditionella leds har detta inbyggt i kapseln vilket gör dom kompaktare att bygga med.

Dom bästa 5mm-lysdioderna i dagsläget är Nichia GS W-bin:
http://www.nichia.com/specification/led ... S-K1-E.pdf
Du kan få över 10 lumens ljusstyrka med dessa utan problem.

Fast om du är ute efter att få en bra single-AAA ficklampa, lägg dina pengar här i stället:
https://www.fenix-store.com/product_inf ... cts_id=435
Skriv svar