Hej
Jag försöker bygga en liten och strömsnål krets som skall skicka en bekräftelser mha en RFID-signal när en mikrobrytare trycks till. Kretsen skall drivas mha ett 1.5V batteri, alt ett 3V och det ställs då som sagt stora krav på strömsnålheten.
Mitt problem ligger i att jag skulle vilja ha kretsen är tids-styrd på något sätt. Det vill säga, när brytaren trycks in skall RFID-sändaren gå igång i ett par sekunder, sedan stängas av och inte dra någon ström längre. Sen nästa gång man trycket in knappen repeteras ovanstående funktion.
Min ide är att på något sätt använda en kondensators upp/urladdnings karaktäristik, men har inte lyckats få till någon bra lösning. RFID delen skall ha en konstant spänning, så man kan inte bara låta kondensatorn laddas ur över den.
Någon som har en lösning på mitt problem, frågor eller bara idéer, tveka inte att skriva.
Mvh Martin
Hjälp med tidstyrd krets
-
- EF Sponsor
- Inlägg: 2109
- Blev medlem: 27 augusti 2005, 20:57:58
- Ort: Borlänge
-
- Inlägg: 7125
- Blev medlem: 31 augusti 2006, 16:42:43
- Ort: Jamtland