Mäta amper.

Silverwulf
Inlägg: 212
Blev medlem: 21 november 2007, 00:20:45
Ort: Stockholm

Mäta amper.

Inlägg av Silverwulf »

Hur kan man mäta hur många amper ett nätagg matar med? :?
Användarvisningsbild
Henry
Inlägg: 24573
Blev medlem: 20 april 2005, 02:52:47
Ort: Lund

Inlägg av Henry »

Om du menar till moderbordet så får du antingen fixa förlängnindgsladdar till dess kontakt och mäta med en DC amperemeter eller i brist på annat tex peta in enskilda trådar i kontakten på moderbordet till kontakten hos aggregatet och sedan på enklaste vis koppla in en multimetrar på varje linje.

Om du sedan vill mäta den ström som agget tar så är ju ett sätt att bara ta en förlängningssladd och ta ut en fasen eller nollan och mäta med en aperemeter eller dela ena kabeln och mäta med en vanlig multimeter.
Mindmapper
Inlägg: 7100
Blev medlem: 31 augusti 2006, 16:42:43
Ort: Jamtland

Inlägg av Mindmapper »

Om det nu är en dator psu. Att bara mäta till mb är inte hela sanningen isåfall. En hel del kablar går till HDD, DVD, fläktar etc. De grenar ut sig via eget kablage redan inne i psu. Enklast är naturligtvis att beräkna och lägga till den strömmen.
Ett annat problem i datorsammanhang är ju att strömmarna kan vara större än vad en normal multimeter klarar. Isåfall är det ju shuntar som gäller. En elegant lösning är annars DC-strömtänger om man har den budgeten. Då är det enkelt att koppla in sig på vilken matning som helst, snabbt och smärtfritt. Edit: Har strömtången dessutom spänningsutgång så hakar man snabt och enkelt på ett oscilloskop och får enkelt koll på hur strömmen ser ut. Hur mycket det nu är värt i dessa sammanhang.
Användarvisningsbild
Henry
Inlägg: 24573
Blev medlem: 20 april 2005, 02:52:47
Ort: Lund

Inlägg av Henry »

Att bara mäta till mb är inte hela sanningen isåfall.

Har du helt rätt i, är ju givetvis mer man matar med agget än bara MB..

Vet inte vad jag tänkte på med förlängsningsaldd till MB, sladdarna är ju redan lösa så att säga..

Multimetern måste förstås klara strömmarna och kollar man på aggregatet så står det vad den akn läömna ut som max och skall man köra datorn på max så får man förstås välja en multimeter efter det. Men som sagt en DC amperemeter är det enklaste dock dyrast.
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27397
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Inlägg av danei »

Mäta ström menar du.
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26632
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Inlägg av Icecap »

Och det heter Ampere efter André-Marie Ampère
Skriv svar