Näst sist på sidan 64, och överst på sid 65
Post 958 och extra förtydligande i post 960.
Sid 64.
Jag har aldrig använt vare sig Home eller Limit (ändlägesbrytare). Kör jag i änden, så stoppar motorn bara. Det värsta som händer är att man tappar nollan.
Home skulle väl vara bra, iaf när man kört för långt, då är det iaf lättare att hitta tillbaka där man var.
_________________
CNC-kontroller & motorer.
http://bergan.se
Sid 65
Så som våra småsyrror är konstruerade så ska inget gå sönder. Motorn kan iaf inte gå sönder. Det är normalt för den att stå stilla med fullt kräm över sig. Det är alltid fullt kräm över motorn, om den rör sig eller inte, spelar ingen roll.
_________________
CNC-kontroller & motorer.
http://bergan.se
Så endera så är mitt exemplar behäftat med tillverkningsfel (tvivlar starkt, allt så juste ut) eller så har jag monterat något fel (tvivlar även på det).
Jag tror helt enkelt att jag har kört 51 motorerna fullt ut med max ström och hög spänning vilket konstruktionen inte höll för.
Någon som är kunnigare än jag på matematik eller har tillgång till FEM program kan ju räkna ut vilka krafter som den lilla HDF biten utsätts för.
Med 1Nm och 5mm radie + plastmuttern så blir det väl runt 200N (20kg) belastning på HDF bitens vingar?
Till detta tillkommer eventullt tillskott pga rörelseenergi men det borde inte vara så mycket.