Stänga av extern hårddisk

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
willmans
Inlägg: 254
Blev medlem: 11 april 2006, 13:56:20
Ort: Solna

Stänga av extern hårddisk

Inlägg av willmans »

Jag har en extern hårddisk och det är ganska ofta som jag glömmer att stänga av den efter att jag stängt av datorn. Då är den på hela natten vilket jag tycker är lite onödigt.
Borde man inte kunna använda ett relä som bryter strömmen till nätadaptern när strömmen från usbporten försvinner? och på samma sätt starta den när man startar datorn?.
Det jag behöver hjälp med är att hitta ett lämpligt relä eller om det går att konstruera på något annat sätt! usb-porten kan man ta ut 5v och 100 mA från och nätadaptern drivs med 230v.
Khaki
Inlägg: 268
Blev medlem: 12 januari 2007, 01:04:13
Ort: Mölndal

Inlägg av Khaki »

Finns massor med färdiga produkter, t.ex. från http://www.kjell.com/
art nr 39611, 39612, 39619.
Finns nog hos classe, jula osv också.
AndersL
EF Sponsor
Inlägg: 148
Blev medlem: 17 september 2004, 21:39:22
Ort: Ängelholm

Inlägg av AndersL »

Det finns externa hårddiskar som gör det automatiskt t.ex. WD My Book 250GB på kjell & co. Det är kanske inte aktuellt att köpa en ny disk, men då är det ett tips för framtiden.
sm6xvz_
Inlägg: 134
Blev medlem: 9 mars 2007, 10:44:28
Ort: Göteborg

Inlägg av sm6xvz_ »

häng på ett relä på 5 eller 12volten i datorn som bryter 230 till ext HD...
Användarvisningsbild
Henry
Inlägg: 24646
Blev medlem: 20 april 2005, 02:52:47
Ort: Lund

Inlägg av Henry »

Borde annars inte vara några större problem att koppla in den till datorns strömförsörjningagg direkt så den externa sätts igång när datorn sätts igång och stängs av när du stänger av datorn. Men visst det kan bli lite jobb lite beroende på vilken kontakt det är på den externa och gissar på att det kanske kan vara någon PS2 liknande historia eller så som bla används till tagentbord. Om så är fallet så hade jag personligen letat upp en liknande kontakt först från tex något gammalt tagentbord. Hade jag mot all förmodan inte haft någon kontakt så hade jag öppnat upp trafon till hårddisken och lött bort kablarna så att den inte skadats om man kanske skulle sälja rasket någon gång och sedan lött dit en molex kontakt som passat datoraggets kontakter. Om det varit jobb att öppna trafon eller man inte brytt sig så hade jag klippt kabeln en liten bit från trafon istället.

Om detta inte varit möjligt så är som beskrivet något relä eller liknande något som hade fungerat bra.
Användarvisningsbild
Micke_s
EF Sponsor
Inlägg: 6741
Blev medlem: 15 december 2005, 21:31:34
Ort: Malmö

Inlägg av Micke_s »

AndersL: Varför inte lägga på 100kr och ta 320Gig varianten istället
31913 3.196 kr/gig resp 2.809375kr/gig
Tjänar förvisso ännu mer på de större men kanske lite onödigt med 500gig.
Användarvisningsbild
anlamotte
Inlägg: 859
Blev medlem: 5 augusti 2003, 15:54:34
Ort: Stockholm
Kontakt:

Inlägg av anlamotte »

Mina USB har kvar spänning även när datorn är avstängt.
Det är nog bäst att sno lite ström direkt från datorns nätagg..
willmans
Inlägg: 254
Blev medlem: 11 april 2006, 13:56:20
Ort: Solna

Inlägg av willmans »

Hmm, tack för alla svar! Låter som det bästa sättet skulle vara att ta ström direkt från datorn. Det sitter en ps/2 kontakt på hårddisken och då skulle man ju kunna knipsa ett gammalt tangentbord och bara sätta dit en molexkontakt, får bli så, har allt som behövs hemma redan!
blueint
Inlägg: 23238
Blev medlem: 4 juli 2006, 19:26:11
Kontakt:

Inlägg av blueint »

Kan man inte skicka ett "power-down" kommando till hårddisken..?
Slipper man bygga något.
willmans
Inlägg: 254
Blev medlem: 11 april 2006, 13:56:20
Ort: Solna

Inlägg av willmans »

Det skulle vara en bra ide, om man glömmer att dra ur nätadaptern är det ju inte en så stor grej, viktigast att hårddisken inte går i onödan. Någon som vet något program för det (WinXP)?
ristomemo
Inlägg: 1028
Blev medlem: 29 mars 2004, 14:12:18

Inlägg av ristomemo »

Khaki skrev:Finns massor med färdiga produkter, t.ex. från http://www.kjell.com/
art nr 39611, 39612, 39619.
Finns nog hos classe, jula osv också.
Har ni tittat på Khakis tidigare tips?
AndersL
EF Sponsor
Inlägg: 148
Blev medlem: 17 september 2004, 21:39:22
Ort: Ängelholm

Inlägg av AndersL »

Micke_s: Det var bara ett exempel, men skulle jag själv köpa en hade jag valt den med mest minne per krona så länge minnesmängden är mer än minikravet.
Användarvisningsbild
007sweden
Inlägg: 3500
Blev medlem: 3 mars 2005, 20:18:12
Skype: oo7sweden

Inlägg av 007sweden »

Om det är ett sånt nätagg med kontakt ut för skärm som slås av/på med datorn så kan man ju göra en egen pryttel med uttag så man kan koppla dit externa hårddiskens nätagg i den.
Skriv svar