Märklig mottagning på min mobil. Antennproblem?

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
anton
Inlägg: 396
Blev medlem: 9 november 2003, 13:12:31

Märklig mottagning på min mobil. Antennproblem?

Inlägg av anton »

God morgon!

Fick tag på en Sony Ericsson P910i för ett bra tag sedan, men den har mest legat då den inte fungerat att ladda och inte haft någon mottagning!

Men nu hittade jag den och skruvade isär och kollade, det ser ut ungefär på samma sätt som batterisyra har läkt ut eller något sånt, men jag tog lite elektronikrengöring och fick bort lite. Sedan så märkte jag att kontakten för laddaren var trasig så jag lödde dit några kablar direkt till kretskortet istället till laddaren. Så den fungerar nu, den laddar batteriet.

Men sedan var det mottagningen. Den får ingen mottagning förrens man ringer, då får den full mottagning och sedan då man lägger på så tappar den stegvis inom några sekunder mottagningen tills stapeln är tom igen. Vad kan vara fel tror ni?

Några stora(fick inte till thumbnails, ni får klicka och sedan på "view original size"..) dock suddiga bilder på kretskortet:

[img=http://aycu11.webshots.com/image/19610/2001184254121165876_th.jpg]
[img=http://aycu08.webshots.com/image/21367/2001161341510129939_th.jpg]

Edit, Såhär i efterhand, undra om dehär är rätt forumdel..eller ens rätt forum att fråga en sånhär fråga! :\.. aja, ta bort om den e helt fel, men ni är så allmänbildade så här kan man få svar på livets alla gåtor nästan! :)
Senast redigerad av anton 5 juli 2007, 21:06:41, redigerad totalt 1 gång.
Användarvisningsbild
MNorrgren
Inlägg: 5890
Blev medlem: 27 maj 2005, 16:09:10
Ort: Sjöbo, Skåne

Inlägg av MNorrgren »

Mjukvarufel. Du får programmera om den. Det eller att antennen är skadad. Men med största sannolikhet så är det mjukvaran.

Sen är den antaglige väskeskadad. Det har ärgat på kretskorten. detta kan även detta bidra till att den beter sig kostigt. Är det en vätskeskada så är det bara en tidsfråga innan du kan kasta den.
Skriv svar