Hur viktiga är kondingarna till pic kristallen (20MHz)

PIC, AVR, Arduino, Raspberry Pi, Basic Stamp, PLC mm.
Andi04
Inlägg: 53
Blev medlem: 16 februari 2005, 17:42:04

Hur viktiga är kondingarna till pic kristallen (20MHz)

Inlägg av Andi04 »

Hej.

Jag undra bara hur viktig är de två små kondensatorer som vissa ritningar har från respektive ben på kristallen till jorden är. Kondingarna är på 22pF.

Plaseringen av min kristall är knappt 5mm från picen. behöver jag dessa kondingar? Kretsen kommer att drivas från en 5v adapter.
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26659
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Inlägg av Icecap »

De är mycket viktiga för funktionen, de är inte avkoppling, de fungerar som en sorts mittpunkt "mitt i kristallen". Därmed kan man mata in en fas i ena ändan och få ut 180° fasvänd i den andra, detta ger tillsamman med den inverterande förstärker som sitter inne i PIC'en de 0° som ska till för att svänga.

Utan dessa kondinger eller vid "gravt" fel på värden svänger kristallen inte!

Vid mindre fel kommer frekvensen att vara lite förskjuten men inget stort problem.

Detta gäller oberoende på vilken frekvens kristallen har, man kan även använda resonatorer, de är billigare, mindre, mer stryktåliga och har ofta inbyggda kondinger. Av nackdelar är att frekvensen inte är speciellt exakt.
Senast redigerad av Icecap 26 juli 2005, 22:39:20, redigerad totalt 1 gång.
Användarvisningsbild
Schnegelwerfer
Inlägg: 1863
Blev medlem: 8 november 2004, 13:46:56

Inlägg av Schnegelwerfer »

Japp, du behöver kondensatorerna. De agerar som lastkapacitans för kristallen och är nödvändiga för att oscillatorn skall fungera.

Som regel så behövs alla kringkomponenter som är utritade i olika datablad, tillverkaren ritade ju inte ut dem för nöjes skull direkt... :)

EDIT: Icecap var snabbare...
Andi04
Inlägg: 53
Blev medlem: 16 februari 2005, 17:42:04

Inlägg av Andi04 »

Jahap...tillbaks till ritbordet...skall se nu om jag kan få in dessa kondingar på mitt PCB. Tackar för svaret.
sodjan
EF Sponsor
Inlägg: 43251
Blev medlem: 10 maj 2005, 16:29:20
Ort: Söderköping

Inlägg av sodjan »

Har du designat ett mönsterkort *UTAN* kondingarna !!

He he...

:-) :-)
Andi04
Inlägg: 53
Blev medlem: 16 februari 2005, 17:42:04

Inlägg av Andi04 »

Jupp... :( men det löser sig :D
Nannou
Inlägg: 123
Blev medlem: 3 april 2005, 22:01:29
Ort: Malmö
Kontakt:

Inlägg av Nannou »

Påverkar kondingarna tiden på något sätt?
Har börjat leka lite med att göra en klocka, använder mig av en DS32KHZ in på OSC1 på en 16F877A (blir nog en 876A senare) och OSC2 okopplad, enligt databladet för picen för en extern klockkälla (vilket jag gissar att detta räknas som, det fungerar iaf :D). Dock är den för tillfället ca 3cm mellan kretsarna. Varken i picdatabladet eller DS32KHZdatabladet är där något exempel med kondingar utritade.
cyr
Inlägg: 2712
Blev medlem: 27 maj 2003, 16:02:39
Ort: linköping
Kontakt:

Inlägg av cyr »

Lastkondingarna påverkar frekvensen som kristallen svänger med ja.

Men det är om du har en *kristall* inkopplad, inte en extern oscillator som DS32KHz.
Maalobs
Inlägg: 1304
Blev medlem: 3 februari 2005, 14:35:15
Ort: Stockholm

Inlägg av Maalobs »

Ni som inte har lika många år mellan nuet och skolan; Finns det någon formel för att räkna ut kapacitansen utifrån kristallens frekvens?
Jag undrar hur man listar ut vilka kondningar man ska ha till en given kristall.
Användarvisningsbild
Schnegelwerfer
Inlägg: 1863
Blev medlem: 8 november 2004, 13:46:56

Inlägg av Schnegelwerfer »

Jag tror inte att det går att räkna ut med en formel, utan värdet beror helt enkelt på hur kristallen är tillverkad.

Ex. så kan man i ELFA hitta 8MHz-kristaller för parallellresonans som vill ha både 16pF och 30pF lastkapacitans.
Maalobs
Inlägg: 1304
Blev medlem: 3 februari 2005, 14:35:15
Ort: Stockholm

Inlägg av Maalobs »

Så man måste titta i specifikationen för varje individuell kristall för att veta vad som gäller?
sodjan
EF Sponsor
Inlägg: 43251
Blev medlem: 10 maj 2005, 16:29:20
Ort: Söderköping

Inlägg av sodjan »

Dels finns riktlinjer för kondingarna i t.ex varje datablad för varje unik PIC.
Dessa värden ges tillsammans med en specifickation av vilka fabrikat och modeller av kristaller som dom (Microchip) använde just då, men normalt fungerar det för vilken normal standard kristall som helst.

Den mest exakta angivelsen får man från databladet för den specifika kristallen.

Om man har en "no-name" kristall som saknar datablad skulle jag prova med 2st 22 pF till allt mellan 4 och 20 Mhz. Oftast fungerar det bra, det som kan hända är att kristallen inte ligger exakt på "rätt" frekvens, men jag har aldrig sett några större differanser.

Det man skall vara försiktig med är "low-power" kristaller, de kan förrutom de två kondingarna även behöva ett serie motstånd mellan *utgången* från oscillatorn och kristallen. Annars kan kristallen "överstyras" och helt enkelt spricka (= tvärnit). Rätt inkopplad ger dessa naturligtsvis just "low-power" vilket är anledningen till all man använder dom. Värdet på seriemotståndet beror på kristallen och matningsspänning.

Som sagt, har de normala vanliga standard kristaler, sätt dit 2 x 22pF.
kristoffer
Inlägg: 95
Blev medlem: 7 maj 2005, 22:16:53
Kontakt:

Inlägg av kristoffer »

Hej,

måste bara lägga till den här länken till den här tråden trots att tråden är lite gammal:
http://www.scapro.se/lastkapacitans.htm

Var ute och googlade och fann denna tråd och efter en tids mer sökande även länken ovan. Mycket bra information som är ypperlig att ha tillgänglig i det här sammanhanget.

Det står bl.a:
Det är viktigt att skilja på begreppet lastkapacitans och lastkondensatorer. Om lastkapacitansen skall vara 30 pF måste lastkondensatorerna vara på 56 pF eftersom de ligger i serie över kristallen. Det förutsätter att strökapacitansen inte överstiger 2 pF.

/K
Användarvisningsbild
$tiff
Inlägg: 4941
Blev medlem: 31 maj 2003, 19:47:52
Ort: Göteborg
Kontakt:

Inlägg av $tiff »

Jag har alltid lyckats med kristall utan kondingarna, men det handlar om de gångarna jag slängt ihop något snabbt på kopplingsbrädan. Där finns det ändå kapcitanser mellan kopplingsbanorna som säkert vägt upp kondingarna.
Jag försummar aldrig dem i ett riktigt bygge, de behövs och ska vara där.
Användarvisningsbild
bengt-re
EF Sponsor
Inlägg: 4829
Blev medlem: 4 april 2005, 16:18:59
Skype: bengt-re
Ort: Söder om söder
Kontakt:

Inlägg av bengt-re »

Vill man vara noga så måste man också räkna med pad/ben-kapacitansen också vid de små värden som gäller till dessa kondingar. Det fungerar utan att ta hänsyn också, men just 32kHz kristaller är enligt min erfarenhet lite kinkigare - det skall gärna vara helt rätt om det skall fungera perfekt. Glöm heller inte att välja kondensatorer med liten temperaturdrift om du är ute efter hög noggranhet. För att göra det hela ännu knepigare så måste man ta hänsyn till drivnivå så att man inte förstör kristallen med för kraftig drivning. Många uC har olika drivnivåer för LP,XT och HS - finns även uC som har lastkapacitansen inbyggd och valbar - så läs datablad på både kristall och din uC innan du designar något som MÅSTE fungera....

Kristaller är en hel vetenskap - ofta kan man fuska och få det att fungera ändå, men fanns någon som skrev en bra genomgång rörande kristaller här på forumet - leta reda på det inlägget och kombinera det med genomläsning av speciellt microkontrollens datablad.
Skriv svar