Behöver bygga ett nätverk för X antal picar som ska kunna kommunicera med varandra via RS-485. Är det någon här som gjort något liknande ?
Programmeringen gör jag i C (CCS - C) och vad jag har sett finns det exampelkod för just denna biten. Vet dock inte om den är anpassad för ett nätverk där flera än en PIC har rätt att vara "master".
Sitter just nu och klurar på vilken RS-485 interfacekrets som man ska välja, är en klar fördel om den finns som sample hos någon tillverkare.
Funderar på SN 75176A, Elfa 73-149-66 . Verkar billig och bra ?
RS-485 nätverk med PIC-Mikrokontrollers
Har hittat en del info på denna sidan så själva hårdvarudelen har jag ganska klart för mig hur den ska göras. Är bara termineringen som jag glömt hur man räknar ut, läste en kurs om det i vintras så det ska nog inte vara omöjligt.
http://www.maxim-ic.com/appnotes10.cfm/ ... 4/ln/en#30
Själva arbitreringen borde väl inte vara omöjligt att fixa, får väl göra något liknande ethernet.
http://www.maxim-ic.com/appnotes10.cfm/ ... 4/ln/en#30
Själva arbitreringen borde väl inte vara omöjligt att fixa, får väl göra något liknande ethernet.