Senaste reparationen

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
Sinumerik
Inlägg: 654
Blev medlem: 28 februari 2005, 12:50:24
Ort: Medelpad

Re: Senaste reparationen

Inlägg av Sinumerik »

IMG_3442.JPG
En rad knappar började ge wonky resultat men det var bara lite kolpulver från knapparna som spridit sig på kretskortet, några drag med tops indränkt med iso och voila! Just denna (och dess samtida kusiner) är mig kära då de är peak casio (som jag ser det).
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Användarvisningsbild
adent
Inlägg: 4331
Blev medlem: 27 november 2008, 22:56:23
Ort: Utanför Jönköping
Kontakt:

Re: Senaste reparationen

Inlägg av adent »

En kompis Zappi elbilsladdare var stendöd. Inga synliga fel. Den hade en stor hålmonterad 24V-regulator. Den gav 24V. Därefter en switch-regulator som ska ge 12V, ur den kom det inget. Därefter kondensatorswitchare för -12V samt switchregulator för 5V och linjärregulator för 3,3V. Samtliga gav ingen spänning ut.

Tanken var att byta 12V switchregulatorn, men när vi tittade med oscilloskop såg vi att den försöker starta, mätning säger att det är kortis på 12V. Lyfte allt jag kunde hitta från 12V utan att kortslutningen försvann.
Till slut var det bara 2 keramiska kondingar (nära ett skruvhål). En av dem var det kortis i. Fixade till allt och den startade så fint.

Dock är det något problem med CP-signalen nu. Laddaren tror att bilen (som inte ens är ansluten) är överhettad och behöver ventilation.
Jag tror det är relaterat till att jag lyfte 12V-matningen till en OP-amp som är inblandad i CP-genereringen. Ska kika på det igen.

Nära!
glemmy
Inlägg: 229
Blev medlem: 30 juni 2010, 21:19:52

Re: Senaste reparationen

Inlägg av glemmy »

Skapade en tråd för ett tag sen om att min elbilsladdare slutade fungera viewtopic.php?t=114349
Fick många bra tips där. Lokaliserade felet till en trafo monterad på kortet som jag skickade efter.
Monterade den idag, högst temporärt kopplat så kan jag konstatera att det fungerar. Laddade bilen ett par minuter utan problem.
Screenshot 2026-06-25 225814.png
Kommer inte användas nu då jag skaffade en ersättare, men bra att ha i reserv och behovet kanske uppstår i framtiden.

Alltid kul att fixa saker till låg kostnad :) också tacksam att detta forum finns där man lär sig något vid varje besök
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Användarvisningsbild
Glenn
Inlägg: 39067
Blev medlem: 24 februari 2006, 12:01:56
Ort: Norr om Sthlm
Kontakt:

Re: Senaste reparationen

Inlägg av Glenn »

ÄNTLIGEN bytt "undercovern" på teslan.

Den pajade ju på väg till jobbet för nästan två måander sedan, och tesla skulle ha 6 papp för en ny (monterad), glöm det, beställde en från kina istället,
en av plast som eg är till en nyare bil, men ska passa även min som har "filtplattan".

Här är boven:
teslafilt.jpg
Tyvärr var den ju så stor att den inte kunde gå med vanlig frakt, så trots att kinesen skickade den samma dag så låg den på en flygplats
i kina och väntade ca 5 veckor, sen ytterligare en vecka innan den var intullad och klar så jag kunde hämta den.

Då visade det sig att två U-muttrar hade upphört att existera typ, bortrostade, och jag fick inte tag på några sådana i sverige, tja
tesla själva kanske, men dom lär väl rosta lika illa dom.

Beställde fem stycken i rostfritt från tyskland och dom kom idag.

SÅ nu är den monterad och klar:
20260715_154339.jpg
Äntligen.

Ställde på bilen, synd att det inte finns nån app för sånt.. :vissla: och kunde ta en testtur.

Det dunkande ljudet vid ca 72km/h+ är borta, yes.

Jaja, jag har ju iaf "sparat" ca 1600:-/mån på försäkringen när den varit avställd..



..En konstig sak var att appen/bilen hade fått för sig att jag inte alls ville ha 22 grader i bilen utan "max", så när jag klickade att bilen skylle kylas ner innan avfärd så
drog den på värmen, så när jag kom ut i bilen var det bastu, 67 grader tror jag, suck.

Detta har hänt en gång innan med, bugg ? vete fan.
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Användarvisningsbild
AndLi
Inlägg: 19337
Blev medlem: 11 februari 2004, 18:17:59
Ort: Knivsta
Kontakt:

Re: Senaste reparationen

Inlägg av AndLi »

Bytt stötdämpare bak, de har kvittrat ett tag.. de var förvånansvärt fräscha så trodde jag bytt i onödan. Men bilen var tyst efteråt! Nedre bultarna var rätt slitna och krympt i diameter, en misstänkt källa till oljud...

Ska vi gissa att det suttit där 32 000 mil, inte mindre än 17500 i alla fall...
Skriv svar