Senaste reparationen

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
Sinumerik
Inlägg: 603
Blev medlem: 28 februari 2005, 12:50:24
Ort: Medelpad

Re: Senaste reparationen

Inlägg av Sinumerik »

IMG_2333.JPG
IMG_2332.JPG
IMG_2331.JPG
IMG_2330.JPG
Instrument som verkar haft tufft liv, verkar vara rejält byggd så den fick lite kärlek och verkar nu fungera skapligt.
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
MicroMek
Inlägg: 54
Blev medlem: 14 november 2016, 12:50:01
Ort: Västerås

Re: Senaste reparationen

Inlägg av MicroMek »

Senaste reparationen:
En rätt så ny Electrolux dammsugare (2 år?) den startade inte då man tryckte på knappen; bara om kontakten hade suttit i flera timmar kunde den gå igång ibland.
Det visade sig vara en trasig X2 kondensator, den hade bara ½ kapacitansen kvar.
Fungerar ok nu efter byte av kondensatorn (köpte den från Electrokit: X2-kondensator 330nF 275VAC, ca 6 kr/st + frakt).
Rätt så svårt att lista ut hur man skulle få isär dammsugaren bara, mycket plast-sjok som sitter ihop med ett fåtal skruvar här & där.

/M
Användarvisningsbild
HUGGBÄVERN
Tidigare soundbrigade
Inlägg: 35445
Blev medlem: 23 augusti 2006, 22:44:11
Ort: Lilla Paris
Kontakt:

Re: Senaste reparationen

Inlägg av HUGGBÄVERN »

Fixat en ny dammkåpa på högtalaren som ska ösjöttaslätten ...
IMG_3589.JPG
IMG_3598.JPG
IMG_3599.JPG
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Användarvisningsbild
adent
Inlägg: 4288
Blev medlem: 27 november 2008, 22:56:23
Ort: Utanför Jönköping
Kontakt:

Re: Senaste reparationen

Inlägg av adent »

Sambons ryggmassageapparat: Beurer MG55 sa poff och slutade funka. Både motor och värme. Säkring misstänktes.

Givetvis hade garantin gått ur för några månader sedan. Började ändå skriva en retur på NetOnNet, har nått minne om 3 års reklamationsrätt eller så.
Men då såg jag att det var en spricka i plasten där elkabeln kommer in och tänkte att de kommer vägra, jag får laga den.

Pillade bort de fyra grå gummiplupparna på undersidan, gick lätt med en spetsig mejsel/pincett. Där under dolde sig 4 skruvar. Skruvade bort dem, men den vita och den grå halvan ville inte gå isär i alla fall.

Nere i den röda halvgenomskinliga värmeringen runt själva den mörkgrå massage-halvbollen såg man 4 skruvar. För att komma åt dem gick det att skruva bort halvmassagebollen, har för mig att man kan byta till andra former.
När den väl var borta gick det att skruva bort de 4 mindre skruvarna och få bort den röda halvgenomskinliga plastdetaljen. Långt nere i botten finns ytterligare två skruvar som håller de ihop bägge halvorna.

När de skruvarna var borta gick det att ta isär den hela. Säkringen hade gjort ett rejält svart sotmoln på insidan av plasten. Med tanke på hur hårt säkringen hade gått så misstänkte jag att något hade fått den att gå.
Konstruktionen verkade väldigt simpel. "Dimmra" AC:n med en triac, styrd av en potentiometer, likrikta och mata massagemotorn. (Värmen består för övrigt av glödlampor!)

Alla dioder mätte ok så jag beställde och bytte säkringen och Triac:en.

Triac: BT136-600D , TO-220
Säkringen var 2A TT, alltså extra trög. Köpte en vanlig Trög och det har funkat för några test iaf. Dock är den ovanligt liten, så svår att hitta rätt.
Ca 15mm mellan benen och själva säkringskroppen är lite mindre än 11mm lång. Jag ersatte den med en annan sort.

Så om det händer nån annan så vet ni hur man lagar.
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
RoAd
Inlägg: 290
Blev medlem: 5 september 2024, 22:51:49

Re: Senaste reparationen

Inlägg av RoAd »

Idag hände det som inte fick hända. En av julljusstakarna ville inte tändas. Det visade sig efter lite felsökande att det var en av lamporna som brunnit av! Funderade en stund på åtgärd och insåg till slut att det bara fanns en sak att göra.

Dremla av botten på alla lamporna, fylla dem med smältlim, fästa en WS2812B-LED i botten på dem, kabla om allt, och ansluta en ESP32 för kontroll. I efterhand undrar jag om den inte varit enklare att byta glödlampan. Men tjusigt blev det iaf :)

Och ja, ljusen kan självklart animeras och styras från home assistant :)
adventsljusstake.png
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26781
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Re: Senaste reparationen

Inlägg av Icecap »

RoAd: Varför ska man göra det normalt när man kan göra det kul/fint istället?

Och nu ska den väl hålla resten av tiden utan att få bytt lampor?

Alltså har du visat dig att vara lat på det rätta sätt!
En del mer arbete initialt - men sedan sparar man så himla mycket senare så totalt över tid blir det mycket mindre jobb.

Och erfarenheten ger ju att VARENDA jäkla år man ska ha startat detta ska man hitta nya lampor - och de brukar ju vara slutsåld eller fel typ.
Användarvisningsbild
Mickecarlsson
EF Sponsor
Inlägg: 5189
Blev medlem: 15 april 2017, 18:06:15
Ort: Malmö
Kontakt:

Re: Senaste reparationen

Inlägg av Mickecarlsson »

Jag fick en Baby Brezza vällingmaskin som slutat funka med ett ”byt tratt” fel. Dvs, en symbol för byte av tratten lös. Och det gör den efter 4 doseringar. Det är en enkel konstruktion, efter 4 doseringar tänds symbolen och man kan inte starta dosering, det går att fuska genom att ta ut tratten och sätta i den igen. Men man bör diska den :D
Jag plockade ner maskinen, kollade att mikrobrytaren var OK, jodå, den fungerade. Mätte hela vägen ner till kretskortet, jo, jag fick 0 ohm när jag petade in mikrobrytaren. Mätte sen på kretskortet och kom fram till två 5k motstånd som låg pullup mot 5V. Mätte på andra sidan motståndet, jo, jag hade 0 ohm där också. Lödde för säkerhets skull om de två ytmonterade motstånden då jag tyckte dom hade lite kontaktproblem. Satte ihop maskinen så pass att jag kunde testa.

Samma fel :(
Mätte sen på motståndet, hade 5V och 0V när jag tryckte in mikrobrytaren.
Suck, ingången kass :( :(

Testade att resetta maskinen genom att hålla inne ON-knappen tills maskinen pep. Samma fel.
En Senaste Reparationen som inte gick som jag ville.
Användarvisningsbild
Glenn
Inlägg: 37620
Blev medlem: 24 februari 2006, 12:01:56
Ort: Norr om Sthlm
Kontakt:

Re: Senaste reparationen

Inlägg av Glenn »

När jag köpte hsuet lämnade förra ågarna kvar en elektrisk orgel, en Yamaha Electone B405

https://usa.yamaha.com/files/download/o ... /B405F.pdf

Min dåvarande sambo sa "släng skiten!" men jag ville inte, den är ju vacker och jag gissar att den är gjord i ädelträ ?

Tyvärr visade den sej trassla, den gav inget ljud, men om man försiktigt ruckade på volympoten så kunde man få den att spela.

Sen dess har den stått under luftvärmepumpen, och idag när den skulle bytas var jag tvungen att köra bort den en bit.

Då fick jag för mej att försöka felsöka, jag konstaterade tidigare att poten satt väldigt dumt till, men nu när jag tittade närmare genom att lossa bakstycket så såg jag att
"plattan" som den övere klaviatureren sitter på såg ut att ha gångjärn, efter lite klurande hittade jag två skruvar på sidorna som gjorde att man kunde fälla upp översta "locket" och sen
fyra skruvar undertill som gjorde att man kunde fälla upp den övre klaviaturen, otroligt lättmeckat bara man vet om det.
oppenorgel.jpg
DÅ var det lätt att lossa volympoten, och den var till och med löden på ett litet kort med en kontakt så det var bara att koppla ur.

Först tänkte jag bara byta den, men det visade sej vara en märklig grej, plåtplattan med skruvhålen är alltså fastnitad i poten ? aldrig sett innan.

Tänkte att jag får väl slipa bort nitningen och sätta dit en vanlig log 10K-pot med taggaxel, men tänkte att jag öppnar och tittar i den först..
pot_R.jpg
Dålig bild, men jag konstaterade ju att kolbanan såg fin ut, men den andra släpringen och framförallt släporna var extremt oxiderade.

baddade på oxidavslägsnare avsedd för bilel och lät den dra, sen putsade jag av dom med topz och isopropanol, blev mycket bättre..

Jag drog snabbt av kolbanan med isoprop också, vet av erfarenhet att man ska vara försiktig med att rengöra dessa.

Sen satte jag ihop allt och till min förvåning fungerade allt perfekt! inget glapp, inte ens skrap när man vrider volympoten!

..Synd bara att jag inte kan spela :D
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Användarvisningsbild
HUGGBÄVERN
Tidigare soundbrigade
Inlägg: 35445
Blev medlem: 23 augusti 2006, 22:44:11
Ort: Lilla Paris
Kontakt:

Re: Senaste reparationen

Inlägg av HUGGBÄVERN »

..Synd bara att jag inte kan spela :D
Inte hört talas om Musique Concrete??? 8)

Vill du ha kvar den, annars vet jag vart den skulle kunna ta vägen.
Användarvisningsbild
Glenn
Inlägg: 37620
Blev medlem: 24 februari 2006, 12:01:56
Ort: Norr om Sthlm
Kontakt:

Re: Senaste reparationen

Inlägg av Glenn »

Det är lite trist att inte kunna spela, men jag gillar den på nåt sätt, jag kanske borde skaffa en tant som kan spela orgel, eller iaf piano.

Här är nån som kan, och testar en precis likadan..



Ibland får han till ljud jag inte trodde den kunde ge ifrån sej, tex vid 6:16
Användarvisningsbild
adent
Inlägg: 4288
Blev medlem: 27 november 2008, 22:56:23
Ort: Utanför Jönköping
Kontakt:

Re: Senaste reparationen

Inlägg av adent »

XT: Det finns massa online-kurser för både spel och noter. Annars bara sätt dig och knacka lite, börja med bara de vita tangenterna. Prova om du kan få till blinka lilla stjärna eller något. Det är ganska kul!
Noter är väldigt lätta att läsa, inte snabbt när man är ny, men komplicerat är det inte. Om det är ett stycke man kan så behöver man inte bry sig om mer än notens placering i höjdled.
Användarvisningsbild
GeekJoan
Admin
Inlägg: 11290
Blev medlem: 26 maj 2003, 15:59:27
Ort: Solna

Re: Senaste reparationen

Inlägg av GeekJoan »

Fixade ett asteroids idag. Först var det skärmen som var paj, sen funkade allt i ca två timmar. Då gick spelkortet sönder. Alltid lika kul.
Andra gången det gick sönder visste jag inte om det var skärmen eller spelet som var paj så jag fick plocka fram oscilloskopet för att verifiera.
astro3.jpg
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Användarvisningsbild
toffie
Inlägg: 1915
Blev medlem: 22 juli 2004, 21:38:07
Ort: Töreboda / Stockholm
Kontakt:

Re: Senaste reparationen

Inlägg av toffie »

Jag är avundsjuk på er som kan felsöka och laga elektronik. Jag kan löda om saker, stort eller smått, men aldrig riktigt mäta mig fram.. Alltid tyckt att det varit jobbigt och svårt.. jag har inte tålamodet för det tror jag. Men alltid lika kul att se när elektronik återuppväcks :D
Skriv svar