Någon som har en bra konstruktionsbeskrivning på att Temperatureglera strykjärn? Tänkte man kunde använda ett gammalt avlagt strykjärn, monterat uppochner för att löda ytmonterade komponenter. Det krävs väl lite bättre reglering än det termostat som sitter på strykjärnet. Kanske kunde man använda en Arduino och styra med.
Edit: Efter lite fungerande så tänker jag att det enklaste kanske är att likrikta 240 V ock styra med PWM. Det kanske är enklare än att använda triac?
Temperatureglera strykjärn
- SeniorLemuren
- Inlägg: 8509
- Blev medlem: 26 maj 2009, 12:20:37
- Ort: Kristinehamn
Re: Temperatureglera strykjärn
https://www.aliexpress.com/item/1005004398579692.html
funkar bra, pid och håller blygryta innom någon grad
eller pulverlacksugnen innom några grader
funkar bra, pid och håller blygryta innom någon grad
eller pulverlacksugnen innom några grader
Re: Temperatureglera strykjärn
Känner på mig att kan vara av betydelde var man placerar temperatursensorn. Har nån gång också funderat på att återanvända ett gammalt strykjärn till detta, men har i alla fall ännu inte blivit av, inte heller med halogenlampa som varit en annan fundering på värmekälla.