Billiga oscilloskop på Amazon

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
Glenn
Inlägg: 36400
Blev medlem: 24 februari 2006, 12:01:56
Ort: Norr om Sthlm
Kontakt:

Re: Billiga oscilloskop på Amazon

Inlägg av Glenn »

En annan sak, det finns prober till det där som har en extranaslutning, du ser ett extra bleck brevid A/B-kontakterna, jag minns inte vad den är till för mej jag har en sådan probe till mitt.

Mitt är nog f.ö 4kanaligt, så jag har en sån specialprobe och tre stycken philips "generiska".
Senast redigerad av Glenn 28 mars 2025, 13:28:36, redigerad totalt 1 gång.
Haralt
Inlägg: 3664
Blev medlem: 15 november 2016, 00:19:11

Re: Billiga oscilloskop på Amazon

Inlägg av Haralt »

Tack så mycket, alltså inbyggd i apparatintaget. Men ägaren säger smälter av igen om ny säkring sätts in.
Det kan alltså vara något fel på nätaggregatet. Jag har läst att det i apparatens nätaggregat finns en kondensator X2 som som i folkmun kallas knallfrosch.
Användarvisningsbild
MiaM
Inlägg: 12622
Blev medlem: 6 maj 2009, 22:19:19

Re: Billiga oscilloskop på Amazon

Inlägg av MiaM »

Håller med, typisk kombinerat IEC-nätintag och säkringshållare. Hygglig chans att det också ingår nätfilter i samma burk.


Hålet har uppenbart form för att både kunna parkera Schuko, franska och BS1363 (eller vad de kallas) brittiska stickproppar.

Nästan lite synd att det är jordat. Philips är en av få tillverkare som gjorde oscilloskop med platt ojordad stickpropp och där oscilloskopen därför är dubbelisolerade. Man kan diskutera elsäkerheten att spänningssätta hela oscilloskopet, men tanken är att man ska kunna mäta på apparater med strömförande signaljord utan att behöva skyddstrafo. Det fanns säkert skyddstrafo på de flesta TV-verkstäder, men ingen orkade bry sig, och ofta huserade sånt i en lokal som ändå kunde klassas som isolerat rum (typ trägolv osv). (Dock fanns krav från arbetsmiljöverket eller kanske facket att alla antennkontakter måste ha sitt isolerande skal, eftersom antennen var ofta skyddsjordad och oj vilken smäll man fick om man samtidigt tog i antennkontakten = skyddsjord samtidigt som chassit = minuspolen på likriktad nätspänning :shock: ).

jag tror att Philips var tidigt ute med switchade nätdelar. De hade ju kunskapen från TV-tillverkningen. Bra för att få låg vikt, men en nackdel idag eftersom det blir fler grejer att reparera och energibesparingen kvittar för en hobbyist som kör sitt oscilloskop en kort stund då och då.
Haralt
Inlägg: 3664
Blev medlem: 15 november 2016, 00:19:11

Re: Billiga oscilloskop på Amazon

Inlägg av Haralt »

Jag tänker slänga till återvinningen en engelsk apparatsladd(den var inte med skåpet). Nu när jag tittar närmare på den upptäcker jag att den har inbyggd säkring 5A. Alltså säkringshållare i stickproppshuvudet, se foto. Det har jag aldrig sett tidigare.
Denna engelska stickpropp passar i stickproppsbrunnen på skåpet.
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
guckrum
Inlägg: 1896
Blev medlem: 19 juni 2012, 09:04:27
Ort: Lund

Re: Billiga oscilloskop på Amazon

Inlägg av guckrum »

Så är det i England.
Haralt
Inlägg: 3664
Blev medlem: 15 november 2016, 00:19:11

Re: Billiga oscilloskop på Amazon

Inlägg av Haralt »

Så engelsmannen har inget proppskåp i sitt enfamiljshus? Alltså alla säkringar sitter i stickpropparna.
Haralt
Inlägg: 3664
Blev medlem: 15 november 2016, 00:19:11

Re: Billiga oscilloskop på Amazon

Inlägg av Haralt »

Jag gjorde en ny tråd om PM3065 oscilloskopet
Senast redigerad av Haralt 28 mars 2025, 15:42:43, redigerad totalt 10 gånger.
guckrum
Inlägg: 1896
Blev medlem: 19 juni 2012, 09:04:27
Ort: Lund

Re: Billiga oscilloskop på Amazon

Inlägg av guckrum »

Haralt skrev: 28 mars 2025, 13:56:53 Så engelsmannen har inget proppskåp i sitt enfamiljshus? Alltså alla säkringar sitter i stickpropparna.
Jag är ingen expert, men tror att de typiskt har sina uttag kopplade i en eller få slingor i sina hus, till skillnad från oss som bygger "träd" med många individuellt säkrade grenar ut från centralen. Slingorna kan leverera mer ström och då behövs avsäkring på varje enhet. Ungefär. Någon annan vet säkert mer exakt.
Användarvisningsbild
MiaM
Inlägg: 12622
Blev medlem: 6 maj 2009, 22:19:19

Re: Billiga oscilloskop på Amazon

Inlägg av MiaM »

Ge bort den brittiska sladden, perfekt för nån som tänkt resa dit att göra en reseadapter som är bättre än skiten som säljs i butikerna.

De har slingor som jag tror är avsäkrade 20-30A och de matas från båda ändarna, knäppt nog, och de chansar på att nästan all last inte tas ut i ena änden.

Stickpropparna har alltid säkring och standardstorlekarna är 3/5/13A. Stickproppar kostar typ 50p (drygt 5kr) i välsorterade mataffärer.
Skriv svar