Jag håller på att bygga ett kolfilter nu när vi uppgraderat vår CNC till att också få lasermöjligheter! Men gud vad det ryker! Det luktar inte direkt inomhus, men röken kan lätt komma tillbaka in i huset genom öppna fönster + att det luktar rätt ordentligt utomhus och kan komma till grannarna, hehe.
CNC-maskinen är totalt inkapslad i en låda av MDF, så har bra förutsättningar.
Detta är den konstruktionen jag åstadkommit hittills: Om jag förstått det rätt, så ska röken bara passera det aktiva kolet, men borde jag göra konstruktionen på något annat sätt? Jag har sett andra varianter på liknande filter, och då tycker jag att mitt filter har mer yta och borde filtrera bort röklukten ganska bra?
Men hur som helst... Jag har gjort några tester och tycker inte det ger så bra effekt som jag önskar. Det luktar fortfarande rök från utsuget.
Har ni några tips och idéer?

/ Oskar