Hej.
Först måste jag erkänna att jag är väldigt avundsjuk på alla er med CNC'er. Men någonstans ska man börja, så jag köpte ett koordinatbord på Jula igår för 1295 kr, artnr 152014. Bordet känns stabilt och med justerskruvar går det att trimma bort det mesta av glappet i glidskenorna. Sen är det "alltid" glapp när man byter riktning, men det kan jag leva med till att börja med.
Förvånad blev jag dock när jag kollade noggranheten i skalorna. Tio varv gav ganska exakt 30mm rörelse, dvs 3mm per varv. Skalan är dock markerad 0,0 0,5 1,0 1,5 2,0 sen 0 igen. Dvs ett varv är 2,5 på skalan, inte 3,0. Känns rätt smäckigt med fel skala!
(För info: Det är tio markeringar mellan varje 0,5-markering, dvs 0,05 som alltså egentligen är 0,06, vilket är en aning jobbigare att arbeta med.)
Koordinatbord - förvånad

känns lite kina fel över det hela, dom kopierar det nästan hellt rätt men sen glömmer dom något, köpte en kompass från biltema där allt var bra, nja hyggligt men dom glömt att ha ett streck där man ställa in eller läsa av kompasskurs

jag tycker inte kineserna gör dåliga produkter överlag men ibland verkar det som om dom glömmer att be någon som har annvänt liknande saker att prova dom
i och för sig så glömmer jag aldrig dom första kinesiska bågfilsbladen jag köpte , glad i hågen skulle jag såga en bit plattjärn, efter några tag gick det ovanligt lätt, inga tänder kvar, och knappt en repa i plattjärnet, sen provade jag den på en ekbit, där kom jag ett par centimeter innan tänderna tog slut, det slutade med att jag annvände dom till att röra om färg

nå, det är gamla synder men dom kommer ifatt med stormsteg och har nog redan gått om i många saker man inte vet om än