Mitt första inlägg här

Lite info:
Jag äger en gammal timmerstuga i Jämtland där det inte finns el.
Mobiltäckningen är sådär.
Det finns en befintlig solcellsanläggning som fungerar och jag planerar att bygga en till parallellt med den gamla.
Den gamla får sköta belysning i och utanför stugan medan den nya ska vara för laddning av mobiler och lite övervakning har jag tänkt.
Utmaningen är på vintern när det inte är många soltimmar per dygn och det är ner mot -35 grader. Jag besöker stugan regelbundet och bor i den, jag har ett inverterelverk som jag underhållsladdar batterierna med. Men ibland går det upp till 4 veckor mellan besöken och det är oftast då det är som kallast.
Det jag vill är att kunna ha en strömsnål enklare övervakning av läget i stugan via 3g/4g, temperatur och en bild från en kamera en gång per dygn och även vid rörelse.
Modemet kommer behöva koppla ner när det inte används för att spara ström osv.
På sikt kommer jag vilja bygga ut antalet sensorer, dessa vet jag idag inte om de ska vara trådade eller trådlösa.
Kan ni tipsa om någon bra plattform att utgå ifrån som passar in för här?
Eller är det bygga en själv av typ Arduino eller liknande som gäller?
Har ni länkar till liknande projekt så posta dom gärna
Jag är självlärd och löser mycket (men inte allt) inom elektronik och mekanik på hobbynivå
Tacksam för alla idéer och tankar för en bra lösning