Hur räkna?
En bygg arbetsplats har ingen fast el dit och kommer inte att bli det heller. Så därför måste vi använda dieselelverk på 32A under arbetsveckorna.
Det stängs av när vi inte är där, typ helger , elverket står i en 10 fot conteiner för att försvåra stöld men vi vill ha våra övervakningskameror i gång när vi inte är där. . Där kan vi också ha en UPS stående i conteinern. UPS:en ska klara kameror, router och modem i ca 4 dygn , hur ska man räkna för att få det att fungera under så lång tid?
Ta fram effektförbrukningen på dina prylar, och välj en UPS som är dubbelt så stor, med tillräcklig batterikapacitet, eller kör med ett litet elverk.
Har du 100W förbrukning, så blir det totala energibehovet runt 10 kWh, så en UPS med en batterikapacitet om runt 1000Ah vid 12V batterier sedan kommer verkningsgrader och sånt in.
Du behöver minst 8st 110Ah batterier/100W förbrukning, räknar man då in lite verkningsgrader och sånt, så säg 1 st 12V 110 AH /10W förbrukning
Driva 230v prylar från batterier blir ju extremt ineffektivt.... blir ju en helt annan sak om du kan driva dom utan att konvertera fram och tillbaka till 230v.
UPS och elverk kan bli problem .
Välj en Line Interaktive eller online där batteri och kondensator delen jobbar som mellanled
Dvs först likriktas strömmen. Sen gör UPS den till ny sinusspänning för datorer mm.
Mindre, Billigare ,Äldre är av offline typ dvs så länge spänningen var typ över 215v så går dom på elnätet och sen trippar dom över till batteri annars.
Med elverk och varierande last kommer läs volt och frekvens, och Ups kommer arbeta som en blinkers på en bil dvs på/och Av på/och av och onlinetyp är måste .
Ta kontakt med någon större aktör på UPS lösningar för lämpliga förslag. Återladding av
Batterierna är ex risk !! pga hög ström = tömda batterier .. risk för knallgas .
Riktiga 48v lösning på batteri är nog ett måste . Inte roligt om det smäller..pga. några 12v bilbatteri er som gasat massa knallgas när man tänder lampan på och kliver innanför dörren.