problem med pic processor i bil

PIC, AVR, Arduino, Raspberry Pi, Basic Stamp, PLC mm.
optimizer
Inlägg: 74
Blev medlem: 5 juli 2006, 17:35:10
Ort: norrköping
Kontakt:

problem med pic processor i bil

Inlägg av optimizer »

Håller på o bygger en laddtryckstyrning till en bil med en pic18f452.
Detta bygge har en lcd display som picen visar data på. Detta bygge fungerar kalasbra hemma med labbagget på 12 volt men ibland i bilen så buggar den lite och visar konstiga tecken på lcd'n. spänningen i bilen är ju 12-15 volt som körs med en 7805 för att få 5 volt. Har kondingar både in och ut på den. Nu undrar jag om nån vet om det kan bli problem i bilar med denna koppling? eller är jag helt ute o cyklar?.
Eftersom problemet inte uppstår hemma så borde det vara nånting relaterat till bilen.
Användarvisningsbild
bengt-re
EF Sponsor
Inlägg: 4829
Blev medlem: 4 april 2005, 16:18:59
Skype: bengt-re
Ort: Söder om söder
Kontakt:

Inlägg av bengt-re »

Vad har du för kondingar?

Sätt en ferrit på 12V, 100nF keramisk parallet med en 10-200uF e-lyt, efter 7805 sätt en 330uF e-lyt och en 100nF keramisk. Sätt också en 100nF keramisk så tight det bara går mellan VSS och VDD på Picen (så korta ledare som möjligt. Gör så och det vore f-n om det inte fungerade. Drar kretsen mycket ström så bör du räkna på förlusten i 7805 så att den inte trippar av överspänning (höjd inspänning ger mer förluster i 7805)

Använd korta ledare överallt. Om det fortfarande strular vid motorstart och likande så koppla en schotkydiod innan första kondensatorn på inspänningen och ersätt den lilla e-lyten med en stor på typ 2200-3300 uF

Använd 25V e-lytar på primärsidan, man vet aldrig med el i bilar....
sodjan
EF Sponsor
Inlägg: 43266
Blev medlem: 10 maj 2005, 16:29:20
Ort: Söderköping

Inlägg av sodjan »

Generellt sätt är den elektriska "miljön" i fordon *väldigt* svår med
mycket störningar.

Fortsätt bara att avstöra allting. Inte bara spänningsmatningen, utan alla
in/ut signaler också. Det finns speciella ferit prylar för att avstöra signalledningar.

Är det enstaka konstiga tecken ? D.v.s att processorn fortfarande
verkar fungera som den ska ? Prova att köra interfacet till LCDn
lite långsammare. Är det standard HD44780 ?
Skriv svar