Varma lysdioder i 9,5W lampa.

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
E Kafeman
Inlägg: 3672
Blev medlem: 29 april 2012, 18:06:22

Re: Varma lysdioder i 9,5W lampa.

Inlägg av E Kafeman »

Av snålhet så reparerar jag trasiga LED-lampor som gått för varma.
De på bilden innehåller tre LED-element stycket. När en pajar så kortsluter man bort den tredjedelen.
Samtidigt minskar jag alltid strömmen, genom att byta kapacitiv spänningsdelare, eller höjer ström-motståndets resistans.
Upplevda ljusutbytet går knappt se skillnad på om man halverar lamp-effekten men temperaturen kan sjunka 30 grader eller mer.

Lamp-tillverkarna vill optimera tillverkningskostnaden genom att använda så få lysdiods-elemet som möjligt som drivs på eller utanför max-spec och avledning av värme är svårt i lampor med sockel.

Passar på att tipsa om en bra arbetsbelysning.
Även om man bygger lampor själv så blir det dyrt med bra kylning och fläktar är inte alltid praktiskt.
Så sent som förra veckan behövde jag ha en extra stark belysning för att fotografera ett snabbt förlopp på arbetsbänken. En sträcka på en meter behövde kunna belysas och gärna med justerbar ljus-temperatur.
Två sådana här aluminium-lister vändes mot varandra så det bildades ett utrymme med invändiga kylflänsar: https://www.clasohlson.com/se/Aluminium ... or/41-2691
Kapade bort 4 kortare bitar som fick bli sammanhållande fästen monterade på tvären. I ena änden sattes en datorfläkt, 60 mm, liggandes halvt nersänkt underifrån. Luftflödet fungerar bra då jämfört med änd-montering och det blev minimalt med mekaniskt jobb att montera fläkten. Luftutsläpp blir i motsatt ände av listen.
Matt plexi-skiva täcker innerutrymmet och håller kylluften i kanalen förutom att ge jämnare ljus-spridning.
I kanal-utrymmet monterades 30st 10W lysdioder av typ https://www.aliexpress.com/item/32963364939.html
9 vita, 9 varmvita och 9 RGB och 3 röda skruvades fast omsorgsfullt med kylpasta inuti listen. Går åt många M3. Funderade på om nitning kunnat fungera istället men skruv ger enklare möjlighet att byta en evt. trasig lampa. Dessa lampor är delvis sammanhållande då en skruv sitter i vardera listen. Det blir många sådan hål att borra så enklast förborras listerna innan något monteras.
Ovanpå listerna skruvades fast ett 34V 10A aggregat typ litet PC-agg. 6 trissor för pwm, en tempsensor samt en spännings-switch för drivning av fläkt, 2 st ws2801 och en esp8266, allt skuvades fast direkt i listen och försågs med en liten aluminiumhuv som berörings-skydd.
Kan köra 300W kontinuerligt lyse där fläkten går på halvfart och ingenstans utefter listen är det obehagligt att hålla. ESP8266 kör en webserver där jag kan ställa ljus-styrka, färg och temp-kurva för fläkten. Eftersom WS2801 körs för pwm så blir det ingen ostabilitet i ljusstyrkan som det annars blir om man kör direkt från ESP8266.
Det är lampor avsedda för 12 Volt som kopplats i serie och blir fullt utstyrda av 34 Volt utom den röda kanalen som som försetts med några extra dioder för att få rätt ström vid 32 Volt. Det slår annars ihjäl de röda även om man bara kör överström korta PWM-perioder och ger onödig värme. RGB-dioderna får man klippa upp gemensamma anoden för att kunna köra lamporna i serie.
Koll av EMI och stabilitet gjorde att nätaggregatet fick en extra elektrolyt som buffer och några större ferrit-kärnor på ledarna ut till trissorna. Mindre problem än väntat av EMI efter PWM-trissorna men kablaget hålls kortast möjligt och väl samlat ovanpå listen. Vid var 3:e led är två hål borrade för genomföring av kraftkablar. Mellan dessa tre 10W lampor är det seriekoppling med korta kabel-bitar.

Blev mycket nöjd med resultatet och fotona blev bra. Problemet är att jag gillade lampan så pass bra att den nog kommer få hänga kvar i snören från taket över arbetsbänken. Full kräm på ljuset blir för mycket som arbetsbelysning men uppskattningsvis reglering ned till 20W känns lagom för att ge lite extra allmän-belysning och oändlig lamp-livslängd och då går inte fläkten alls. Sedan vid särskilda behov kan man då hissa ned lampa och vrida på mer ljus.

Lampan är lätt tillverkad då i stort enda mekaniska handverktygen är en borrmaskin och en bågfil. Val av elektroniken och strömkälla var mest vad som fanns hemma. Likaså lister, mer optimalt med någon mer färdig typ av lister med invändiga kylflänsar kan finnas men man slipper vänta på att få hem grejorna om man kan köpa lokalt och denna listen gav gott om kylfläns-yta.

Fick slänga samtlig varmvita dioder i första omgången, då dessa alla hade döda pixlar och ojämn effekt. Det var nog en kines som inte gillade mej. Ojämnheten syns enklast om man lägger på spänning så de knappt lyser eller serikopplar med motstånd på några kOhm.
Skriv svar