Hejsan
Är ny på forumet och skulle behöva hjälp med två saker.
Ska styra en elhiss från en bil i ett annat sammanhang än i bilen.
Lägger med elschema nedan.
Som jag har förstått det så finns det växlande relä som skiftar + & - i kablarna till motorn.
3/97 är knappsatsen samt 6/9 är motorn på vänster framdörr (förarplats).
3/20 är knappsatsen samt 6/11 är motorn på höger framdörr.
3/85 är knappsatsen samt 6/59 är motorn på vänster bakdörr.
3/86 är knappsatsen samt 6/61 är motorn på höger bakdörr.
Kan jag styra en motor genom att bara använda tex knappsatsen (3/85) från vänster bakdörr och om ja, vilka stift/kablar ska jag koppla in + & - på?
Eller måste jag använda knappsatsen (3/97) från förardörren och om ja, räcker det att koppla + på stift A:2 (BL) och - på stift A:1 (SB)?
Hade av utrymmesskäl helst bara använt knappen från vänster bak (3/85) om det är möjligt.
Tack på förhand
Matning av elhiss - vilket stift?
Matning av elhiss - vilket stift?
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Re: Matning av elhiss - vilket stift?
Såvitt jag kan se så går +12V via barnlåset och till bakhissarna på stift 3, och 6 och 1 tillbaka till förardörrens knapp som där i vilande läge sluter mot jord. Så matningen från +12V in på stift 3 och sen jord på 6 och 1 så ska det nog funka.
Re: Matning av elhiss - vilket stift?
Tack så jättemycket för hjälpen.
Funkade kanonbra.
Funkade kanonbra.
Sijoh skrev:Såvitt jag kan se så går +12V via barnlåset och till bakhissarna på stift 3, och 6 och 1 tillbaka till förardörrens knapp som där i vilande läge sluter mot jord. Så matningen från +12V in på stift 3 och sen jord på 6 och 1 så ska det nog funka.