Tror ni att det finns nån som helst chans i världen att modda en vanlig konsumentdiskmaskin till en som är godkänd för restaurangsbruk?
I stort sett är det enda som skiljer temperaturen på sista sköljvattnet. En vanlig maskin håller 40 till 60 grader beroende på hur ekonomiskt den är (inställt på). En restaurangdiskmaskin måste hålla 80-90 grader i slutet för att verkligen ta kål på alla otrevliga bakterier.
Jag misstänker att en äldre modell med elektromekaniskt programverk och bimetallbaserade temperatursensorer är rimligt enkla att modda, men en ny modern burk misstänker jag att det är mikroprocessor och tempsensorer som gäller och då blir det nog inte enkelt att fixa. Eller?
Ja, det kan ju förståss bli problem med att plastdeteljer och pumpar inte är av högtemptåliga modell i en konsumentmaskin.
Att hacka om hela programverket låter som en kul ide, men jag tror jag avstår. Jag får nog bita i det sura äpplet och budgetera för en riktig istället.
Min nya Bosch diskmaskin har om man programmerar om programverket en inställning för 70 graders disktemperatur, detta är inte vad den är inställd för när man köper maskin.
Tyvärr går det inte att ändra tempen på sista sköljningen genom att programmera om programmet, men den tål 70 grader och skulle tro att den klarar både 90 och 100 grader, dagens plaster tål ju väldigt mycket.
Den största skillnaden mellan en hemma/restaurang maskin är tiden på diskningen. På restaurang så brukar tiden vara 1-2min. Och en hemma maskin brukar ju ta runt en timme. Men det kanske inte gör något.
Vilket beror på att en resurang maskin inte jobba på alla samma sätt. Så skillnaden är allt större. En restaurang maskin diskar med samma vatten. det är bara sköljningen som är frächt vatten. sköjlvattner späder ut diskvattnet. Men om man diskar skitigare saker får man byta vatten mauellt. Det en restaurang maskin sparar mycket tid på är att den inte behöver värma vatten hela tiden.
Det beror på i vilken skala det handlar om. Är det en lite källar pub som bara behöver diska lite glas eller en lunch restaurang med 200 platser. Sen finns det en hel skala där emellan.
Men även om du lyckas modda maskinen så gäller det att övertyga hälsovårdsnämden (eller vem det nu är som kollar sånt)
Dom ser ju bara en vanlig hemmamaskin...