stiftlist-skarv, finns det?

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Eelector
EF Sponsor
Inlägg: 656
Blev medlem: 3 juni 2003, 23:58:52
Ort: Trollhättan
Kontakt:

stiftlist-skarv, finns det?

Inlägg av Eelector »

Hej,

Jag har en slimline dvdspelare från en bärbar. Jag har införskaffat en adapter som skruvas bak på enheten för att man skall få en standard 40-polig ide-anslutning istället för den lilla specialkontakten. Till ide-kontakten vill jag ansluta en IDE-USB2 adapter. Denna är i form av en ide-hona med ingjuten krets. Kontakten är ca 4-5cm djup. Tyvärr blir kombinationen DVD-ideadpater-usbadapter för djup för att kunna monteras på avsett ställe.
Därför skulle jag behöva sätta in en flatkabelstump mellan ide-adpatern och usb-adaptern. För att lyckas med detta behöver jag antingen en flatkabel med hona i ena änden och hane i andra, eller stiftlist skarv (svå stiftlister ihopasatta). Finns det något sådant att köpa?

Ursäkta den röriga frågan :)
Wise
Inlägg: 431
Blev medlem: 17 maj 2005, 17:57:19
Ort: Hudiksvall
Kontakt:

Inlägg av Wise »

Elfa:
43-630-57 + 55-661-38 + 43-150-73 = IDE förlängningskabel

Verkar vara svårt att hitta en standars IDE förlängningskabel annars
Användarvisningsbild
vfr
EF Sponsor
Inlägg: 3515
Blev medlem: 31 mars 2005, 17:55:45
Ort: Kungsbacka

Inlägg av vfr »

Flatkabel + hona + hane fungerar utmärkt om man inte gör kablarna för långa. En stiftlist mellan två honor fungerar däremot INTE! Kontaktraderna kommer att bli omvända.
Skriv svar