Mina rena kopparlaminat är på 1,5mm och då funkar alltså inte sax?
MVH/Roger
PS
Jag har fullständigt tröttnat på att såga laminaten med bågfil, ritsning medels brytning, ren brytning i plåtbockningsmaskin (som jag inte har) eller plåtsax känns bättre.
Jag glömde säga att jag även lurat på elektrisk sticksåg, har två blad och tänkte att jag märker det ena efter att jag sågat så att jag vet att just det är slött
Gå till någon second-hand och kolla efter begagnad foto-sax. Den är allmänt användbar till så mycket mer än klippa PCB och kostar som ett paket blad till sticksågen, med lite tur.
Sist jag använde min foto-sax skar jag till ny skinnklädsel till några stolar. Relativt grovt läder. Bara ca 500 ggr snabbare än vanlig sax och förmodligen betydligt rakare.
Har innan läderklippet klippt åtskilliga meter FR4 och den är fortfarande obehagligt vass. Enligt dess reklam är den själv-skärpande, vilket verkar stämma.
Jag brukar frilägga delar av större kretskort, dvs återanvända en viss krets och enda sättet att inte skada komponenter är för hand med såg, men sågbladet tar stryk om det är multilayer, en-dubbelsidigt fr4 går lite fortare. Mattikniv och stållinjal är ok men kanterna blir fnasiga.
Jag har bestämt mig för att skaffa en foto-sax enligt E Kafemans trevliga rekommendation.
För då ÄNTLIGEN blir det enkelt att kapa laminat
MVH/Roger
PS
Men det blir ingen ny för flera tusen och då inte bara för att mina besparingar är slut utan också för att sådana ju tycks kunna fås tag i begagnat. Samtidigt är detta ju ingen direkt brådska för jag har varit utan foto-sax i hela mitt vuxna liv och överlevt, men den känns lika välkommen som en vridtrafo modell fulltrafo vore.
Det går inte hitta foto-saxar utan vidare. Det krävs idogt sökande.
Jag provade t.ex. på Tradea. En fin sax hade utgångsbud 40 kr, men det blev inga bud alls.
En något enklare sax som denna, gick för 30 kr. Fanns i Munkedal, så det hade kanske kunnat rädda frakt-kostnaden. Med hänsyn till vad vanliga saxar av bättre kvalitet kostar är det grovt undervärderade prylar. men som alltid så är alla fina fynden sålda när man jagar.
Jag har som sagt ingen brådska men kommer hålla ögonen öppna, får väl kika in på tradera och blocket med jämna mellanrum, tror dock inte jag ska söka på ebay för att jag misstänker att frakten blir dyr.
MVH/Roger
PS
Actual är f.ö märket på mina hängmappar från AJ-produkter
E Kafeman skrev:PCB-tillverkare klipper oftast FR4 PCB när de ska dela upp dessa i mindre bitar.
Fungerar ungefär som fotopappers-giljotinen.
Det är bra metod då det är renligt och snabbt och sliter obetydligt på skärverktyget.
Inte lika vanligt men det förekommer även att man cirkelsågar med särskilda klingor (tungstens-tänder). Dammigt och klingorna slits hårt. Därför förekommer att man skär med tre klingor efter varandra, var och en med få tänder, högt varvtal och begränsat skärdjup. Vanligen används metoden när man inte behöver klippa hela vägen genom PCB utan vill göra ett V-spår för senare manuell brytning.
PCB outline och liknande fräser man som vanligt.
pcb_separator.jpg
PCB_saw.jpg
PCB-V-CUT-Saw-Blades.jpg
Kafeman, tror du att man klipper kortet på bilden? Jag tror att man delar efter en V-cut.