magnetsensor - kringå hysteres.

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
überfuzz
Inlägg: 790
Blev medlem: 8 december 2009, 19:46:27
Ort: Uppsala

magnetsensor - kringå hysteres.

Inlägg av überfuzz »

Jag funderar på att försöka använda en magnetsensor för att detektera om en lucka är öppen eller stängd. Gissningsvis kommer det att bli en ganska trubbigt avläsning pga magnetisk hysteres. Är det någon som känner till någon finurlig uppsättning med en eller flera magnetsensorer som gör att glappet som hysteresen orsakar minskas.

Trevlig helg!
Pucco
Inlägg: 909
Blev medlem: 11 december 2006, 14:48:08
Ort: Linköping

Re: magnetsensor - kringå hysteres.

Inlägg av Pucco »

Med Hall-sensorer kan man välja om man vill ha hysteres eller inte. Med lite enkel elektronik och kanske lite plåtarbete kan man göra hyfsat exakt avkänning.
sebastiannielsen
Inlägg: 3663
Blev medlem: 11 september 2004, 09:30:42
Ort: gbg
Kontakt:

Re: magnetsensor - kringå hysteres.

Inlägg av sebastiannielsen »

Menar du ett reedelement/larmkontakt? Eller vad menar du med "magnetsensor"?
Vad är luckan och det "runtom" gjort av? Är det plåt så kan man montera magnetsensorn och magneten på insidan, på ett sådant avstånd att det "precis" reagerar och lite till. Så fort luckan öppnas kommer magnetismen från magneten att kortslutas/skärmas av metallen runtomkring och reedelementet slår av direkt.
Testa runt lite så får du nog till en bra montering.

Hur pass stängd måste luckan vara när du ska "detektera" stängd? Jag antar att det handlar om någon form av maskinskydd och då är det inte petnoga att luckor skall vara bomtätt stängda (om inte maskintypen kräver det, t.ex. farliga gaser etc) utan det enda kravet är att luckor skall vara såpass stängda att fara inte kan uppstå, t.ex. en skärmaskin måste ha sina luckor såpass stängda att man inte kommer in/åt med fingrarna.

Ett tips om det verkligen måste vara bomtätt stängt är att ha en låsmekanism, dvs en vanlig skjutregel eller liknande, som enbart kan låsas när luckan antingen är helt stängd, eller öppen såpass mycket att sensorn inte reagerar (oavsett om den går från öppen till stängd eller stängd till öppen). Och sedan har du en sensor på själva luckan, och en sensor på själva låset, och båda är kopplade i serie, så att både luckan måste vara stängd, men också reglad för att det skall detekteras som stängt.
Användarvisningsbild
prototypen
Inlägg: 11107
Blev medlem: 6 augusti 2006, 13:25:04
Ort: umeå

Re: magnetsensor - kringå hysteres.

Inlägg av prototypen »

Sedan beror det hur man monterar, går magnetpolen mot änden av reed relät så får man stor hysteres. Kommer däremot magneten från sidan så minskar hysteresen. Hallelement är än bättre när magneten kommer från sidan.

Protte
Skriv svar