Oj, jag har varit så försjuken i elektroniken de senaste dagarna att jag inte hängt med här...
Mycket att svara på och ha åsikter om men jag ska förklara vad jag stött på osv..
Jag ska driva en BLDC-motor med en styrkrets från toshiba TB9060FN (rekomenderar igen annan att använda denna då den är ny sen förra sommaren och det är stört omöjligt att hitta någon som använt den och kan ge lite hjälp, databladet är också ganska tunt.... känns som de gjort det i japan o sen översatt till engelska och hoppat över en massa

) tillsammans med en transistorbrygga av 6 st IRF540. Var lite trög i början innan jag fattade hur en drivare som IR2136 funkar. Men jag gjorde den uppkoppling som visas i databladet (jo med en diod och en konding till alla 3 höga...) med avkopplingskondensatorer på 100nF, och en enkel parallellkoppling över mitt effektmotstånd med en pot kopplad till ITRIP.
Tips: Effektmostånd är ju trådlindade och passar inte in i en motordrift där man växlar faser fort och motorn står för en impedans. Använd istället flera parallellkpplade metallfilmsmotstånd, som finns i 2 och 3-watts på elfa.
Tog hjälp av detta App. Note för att välja bootstrap (kolla sid 7)
http://www.allegromicro.com/datafile/3946.pdf
Detta är direkt citerat:
"Bootstrap Capacitor Selection. CBOOT must be correctly
selected to ensure proper operation of the device. If
too large, time is wasted charging the capacitor, with the
result being a limit on the maximum duty cycle and PWM
frequency. If the capacitor is too small, the voltage drop can
be too large at the time the charge is transferred from the
CBOOT to the MOSFET gate.
To keep the voltage drop small:
QBOOT >> QGATE
where a factor in the range of 10 to 20 is reasonable. Using
20 as the factor:
QBOOT = CBOOT × VBOOT = QGATE × 20
and
CBOOT = QGATE × 20 / VBOOT"
Jag valde en faktor 20... för säkerhets skull och fick bootstrap
p på 107nF, men upptäckte efter mätning på bootstrap med oscilloscop att spänningen föll kraftigt över 100nF kondingen jag valde (kommer inte ihåg hur mycket men långt ner från vcc iaf, kör vcc på 15 V förresten).
Tröttnade lite så jag tog i och plockade bootstrap på 3uF, och spänningen föll inte alls lika mycket. Förmodligen kraftigt överdimensionerad men jag har inte upptäckt problem (än...) som skulle kunna härledas till att den är för stor.
Har kört med "Metalliserade polyesterkondensatorer" och "Metalliserade Polyfenylsulfidkondensatorer" till bootstrap för att de klarar höga temperaturer. Ge gärna förslag på Elektrolyter i storleksordningen 3mF som klarar mer är 100 grader i längre livstid än de på elfa.
Vad gäller resistorerna på utgången mot gaterna har jag sett varierande värden på olika konsturktioner från 10 till 68 Ohm. Jag valde att behålla de värden jag hade sen tidigare försök med logikstyrda transistorer... Alltså 33 Ohm på de höga och 27 Ohm på de låga, verkar funka bra... Finns ju som sagt en del ström att tillgå genom drivaren, dock inga 2A som nämnts tidigare.
PS: körde pinsamt nog med alla signaler inverterade vilket ställde till problem med duty ... gav ävenm lite överlappning vid fasväxlingar... gjorde att ett tarnsistorpar kunde leda (alltså H1 och L1 samtidigt). drog mycket ström utan att motorn startade...

Passa er för att göra den tabben.
har säkert glömt nåt men men..