Din ursprungliga fråga:
borde väl täcka behovet?
Beror på.
Erik M skrev:Ni blandar ihop två olika saker.
Det ena är en fråga om hur något fungerar. Dvs fråga och svar.
Och då underlättar det om det är frågan, den frågan, som besvaras.
Det andra är frågan om hur man får något att fungera. Dvs frågeställning och diskussion.
Fortsättningsvis bra om inlägg håller sig till ämnet och inte blir svar på hur man löser ett helt annat problem.
Du har ställt en fråga ungefär såhär:
"Duger det här batteriet för att starta bilar?"
Folk ställer motfrågorna:
"Hur stor är bilen"?
"Hur mycket ström drar startmotorn?"
"Vad har bilen för generator?"
"Varför använder du inte bara ett vanligt startbatteri?"
"Vet du om att det kan ge en del oanade och oönskade bieffekter att använda det där batteriet som startbatteri?"
Då tycker du alltså att dessa frågor är helt utanför ämnet, och väljer att ignorera dessa?
Och att en del frågeställare blir så pass irriterade på detta att de tappar tålamodet, det är alltså svårt att förstå för dig?
Jag tycker att motfrågor likt mina exempel är grundläggande för att kunna svara på frågan. Och att det borde vara en skyldighet från den ursprungliga frågeställaren att svara på frågorna.
Om det bara är en enkel fråga, varför söker du inte bara upp informationen på nätet? Det tog en timme att få första svaret på din fråga. Hade tagit max några minuter att googla fram. Detta är ju också en bakgrund som gör att den som svarar på frågan väntar sig att frågeställaren inte bara är ute efter ett "ja/nej" svar.