Hjälp med datasheet till regulator

Övriga diskussioner relaterade till komponenter. Exempelvis radiorör, A/D, kontaktdon eller sensorer.
Stenmark
Inlägg: 54
Blev medlem: 7 juli 2004, 22:51:14
Kontakt:

Hjälp med datasheet till regulator

Inlägg av Stenmark »

Jag letar lite efter en DC-DC regulator som pallar lite effekt uttag och hittade till slut denna som lever upp till mina krav hos linear.
http://www.linear.com/pc/downloadDocume ... 1313,D1814

Jag har inte så bra koll på analoga komponenter så jag känner mig lite dum när jag inte fattar hur man ställer in output voltage till regulatorn.
Jag kommer ha 12-14V inspänning och vill ha 19V ut. Men jag fattar inte hur man reglerar det hela.

Jag har iaf kommit fram till att jag vill ha en "boost regulator" då den levererar bäst effekt. Jag vill minst kunna ta ut 50W.

Någon som kan hjälpa?
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27399
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Inlägg av danei »

Du ställer spänningen med resistorerna R1 och R2. Det är bara att göra en spännings delning på att spänningen på feedback benet blir 1,24V
Stenmark
Inlägg: 54
Blev medlem: 7 juli 2004, 22:51:14
Kontakt:

Inlägg av Stenmark »

Tack för hjälpen.
Då passar jag på med lite följdfrågor när jag ändå håller på. Det står ju att man kan använda en schootky diod för att likrikta utgångne om jag förstått det hela rätt, i förslaget står MBR330 nämnd. Jag har letat på elfa och hittade tillslut MBRD330 http://www.elfa.se/elfa-bin/dyndok.pl?d ... e/2402.htm Detta är vad jag kan förstå en dubbeldiod kan man använda bara den ena dioden i den genom att använda ben 1 och ben 4 enligt den pin layout som finns på sidan 2 i databldet?

Ytterligare en fråga: Den 50 uH drosseln som finns i schemat, hur noga är det med induktansen funkar tex. denna drossel på 47 uH på elfa?
http://www.elfa.se/elfa-bin/dyndok.pl?v ... 011475.htm?
cyr
Inlägg: 2712
Blev medlem: 27 maj 2003, 16:02:39
Ort: linköping
Kontakt:

Inlägg av cyr »

Så kan du nog göra, eller parallellkoppla båda för lägre spänningsfall, eller använd någon annan som klarar lika mycket ström. Tror inte det är så kritiskt exakt vilken schottky du använder.

47uH funkar säkert utmärkt, tror knappt toleransen är så bra att du ens säkert kan skilja på 47 och 50.
tallefjant
Inlägg: 8
Blev medlem: 23 mars 2006, 11:40:38

detta va ju intressant

Inlägg av tallefjant »

http://www.linear.com/pc/downloadDocume ... 1313,D1814 denna verkar ju ganska bra men jag skulle vara glad om någon kunde tala om vad alla symboler är ev. länka till en sida där det står :)
tallefjant
Inlägg: 8
Blev medlem: 23 mars 2006, 11:40:38

Re: detta va ju intressant

Inlägg av tallefjant »

tallefjant skrev:http://www.linear.com/pc/downloadDocume ... 1313,D1814 denna verkar ju ganska bra men jag skulle vara glad om någon kunde tala om vad alla symboler är ev. länka till en sida där det står :)
Jag ska driv 2 st c:a 60 W halogen lampor
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27399
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Inlägg av danei »

Börja med att läsa reglerna.
Kompneter som har en beteckning som börjar med:
R => resistorer, motstond
D => Dioder
C => kondensatorer
L => induktanser, spolar


Vad har du för spännig in? Det verkar lite overkill för att driva ett par lampor.
Skriv svar