Jag tänkte göra ett experiment med att pulsera strömmen till en 3 fas motor. Av och på.
Effekten som används är nog kring 5,5kw 400volt men jag har några större motorer jag tänkte börja testerna med eftersom jag bara har stora motorer.
Är det någon som har ett schema för triac krets?
Finns tex. triacken BTA40-700B-BTA40-700-TOP-3-Triac-ST-700V-40A på eBay men jag får nog gå på vad som finns i ev schema.
Jo jag vet, men jag menar förhållandevis hög frekvens för motor och kontaktorförhållande men det kanske blir ett eller några avbrott/sekund.
Är man dålig på matte får man prova sig fram.
Det här med startströmmar vet jag inte så mycket om hur det är när motorn snurrar.
En variant kanske annars kan vara att köra den på 2 faser under sakta in perioderna?
En fas bortkopplad.
Här är lite om:
AC-AC Solid State Relay or SSR - A BTA40-600 and MOC3041
Ja jag har sett att en del motorer har mindre eftersläpning än andra.
Såg faktiskt att en 3000 rpm motor var till salu men då var det en motor med fläns.
Jag har också varit inne på att ha en högvarvig asynkronmotor men att köra den med låg frekvens och sedan växla upp efteråt så det kanske är bättre?
Andra motortyper blir väl rätt mycket dyrare för jag vill undvika släpringar?
Om du vill variera varvtalet sinusformat så skaffa en frekvensomriktare.
Kör du av och på hela tiden kommer din motor antagligen börja lukta bränt ganska snart och din nätägare kommer nog inte heller bli särskilt glad.
Det är väl rotorns magnetfält som ställer till det - det kollapsar för fort?
En motor med permanentmagnetrotor blir väl dyr?
Jag har en ABB frekvensomriktare på 11 kw så på det sättet är jag kanske lyckligt lottad men som sagt var är man ju låst till sinus då, men det kanske kan fungera.
låt den bara variera i frekvens relativt fort, sätt ramperna på korta tider så kan du nog få det du vill ha
ex ha två fasta frekvenser och växla mellan dom