Tankmätare i båt med tank som en säck?

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
Oltronix
Inlägg: 500
Blev medlem: 10 december 2011, 21:24:38
Ort: Nynäs

Tankmätare i båt med tank som en säck?

Inlägg av Oltronix »

Jag har en vattentank som fungerar som en säck. När den är full är den som en jättekorv. När den är tom så ser den ut som ett korvskinn utan korv. Se bild. När man fyller den så skall den inte överfyllas då den kan sprängas enlig tillverkarens anvisning. Eftersom tanken ligger under stickkojen, där det ofta finns massa prylar som man måste flytta på om man vill ha kontroll på om tanken är full vid påfylland eller bara kolla hur mycket vatten som finns kvar. Detta är bökigt :-(
Det jag vill är att ha en givare som:
1. Informerar när tanken är full och man skall sluta att fylla tanken.
2. Det skulle även vara bara att ha en givare som ger info om läget i tanken. Fint att veta när vattnet håller på att ta slut.

Det jag har tänkt på är att ha en fjädrande strömbrytare med en tamp runt tanken som indikerar när tanken är full. Hur inte hittat någon än med dragfunktion. De fjädrande brukar vara tryckfukktion inte dragfunktion. Löser 1 men inte 2.
Ett annat alternativ att installera en mickrobrytare på tvärslån som syns på bilden. När tanken tar korvform trycks överdelen upp mot tvärslån. Löser 1 men inte inte 2.

Några andra smarta ide'r?
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Användarvisningsbild
Mizzarrogh
Inlägg: 23345
Blev medlem: 10 september 2006, 12:32:49
Ort: Somewhere over the rainbow... (Hälsingeskogen)

Re: Tankmätare i båt med tank som en säck?

Inlägg av Mizzarrogh »

Kanske flöde in och ut ur den? :humm:
(Jag har själv en liknande tank som komplement för sötvatten)
Knappas
Inlägg: 148
Blev medlem: 26 november 2008, 16:51:09
Ort: Stockholm

Re: Tankmätare i båt med tank som en säck?

Inlägg av Knappas »

Mäta vikt på säcken kanske?
Eller en flödesmätare som nollställs vid påfyllning och sedan mäter hur mycket som har tagits från tanken?
(Mizzarrogh hann före! :) )

Mvh Knappas
Nerre
Inlägg: 27306
Blev medlem: 19 maj 2008, 07:51:04
Ort: Upplands väsby

Re: Tankmätare i båt med tank som en säck?

Inlägg av Nerre »

Det är väl lindrigt sagt skitsvårt att mäta på nåt vettigt sätt.

Det vettigaste är nog flöde in och ut och sen "död räkning", kombinerat med nån form av "kalibreringsläge" för att kompensera mot att den döda räkningen driver iväg. Det är ju lite som att försöka mäta hur mycket som är kvar i ett batteri.

Väga blir svårt eftersom då måste du få ner nån slags vagga som den ligger i.

Mäta trycket i botten kanske kan fungera, men vid minsta sjögång kommer det ju svaja rejält så det behöver lågpassfiltreras väldigt kraftigt.

Ett par armar (kopplade till potentiometrar) som "vilar" ovanpå säcken och därmed indikerar hur tjock den är? Kan relativt enkelt läsas av med en uC med A/D-ingångar. En arm borde väl räcka, men om risken finns att säcken veckar sig och inte sjunker ihop just där armen sitter så tror jag två kan vara vettigt.

Kamera i ena änden av stuven och en upplyst yta i den andra, sen är den andelen mörka pixels som visar hur fylld den är? Den lösningen går ju i princip att göra analog också, fotoresistor istället för kameran (optik krävs fortfarande) och den analoga utsignalen blir proportionell mot mängden ljus som når sensorn. Den upplysta ytan kan lysas upp enbart vid mätningen (med lysdioder).
JustNeed
Inlägg: 799
Blev medlem: 7 november 2007, 22:07:01
Ort: 08

Re: Tankmätare i båt med tank som en säck?

Inlägg av JustNeed »

Det är lite komplicerat iom att det än en säck. Kanske kan man rigga något som pressar ner en "elefantfot" på den med hjälp av en fjäder så att man får reda på hur långt ner det går att trycka. Det är lättbyggt och man lär kunna få en uppfattning om när tanken är på upprinning då riggen bottnar i durken, förmodligen inte exakt alls dock.

Man kan med hjälp av ultraljud mäta volymen i urinblåsan, så rimligtvis borde det vara möjligt att göra det samma med din tank, men det blir nog orimligt komplicerat och dyrt om man inte hittar en färdig lösning.
Användarvisningsbild
RDX*
EF Sponsor
Inlägg: 1652
Blev medlem: 28 maj 2003, 22:52:04
Ort: Skåne - Lund

Re: Tankmätare i båt med tank som en säck?

Inlägg av RDX* »

Fyller du på vatten med tryck? Kan du inte bara fylla på med vatten utan tryck tills den blir full?
Nerre
Inlägg: 27306
Blev medlem: 19 maj 2008, 07:51:04
Ort: Upplands väsby

Re: Tankmätare i båt med tank som en säck?

Inlägg av Nerre »

Det blir ju ändå ett tryck som motsvarar höjden på påfyllningsröret. Fast det är ju bara 0,1 bar per meter så det borde den ju inte sprängas av.
Användarvisningsbild
Oltronix
Inlägg: 500
Blev medlem: 10 december 2011, 21:24:38
Ort: Nynäs

Re: Tankmätare i båt med tank som en säck?

Inlägg av Oltronix »

Fyller inte på under tryck utan med 1/2 tum slang eller via tratt och dunk i en 38mm anslutning. Ett problem med flödesmätare är att påfyllning sker med en slang och avtappning sker med annan slang så det behövs 2 flödesgivare och något sorts beräkningssytem. Sedan måste man se till att flödesgivarn för påfyllning klarar maxflödet så att det inte rinner över.

http://www.esska.se/esska_se_s/Floedesm ... -9070.html
Denna verkar vara 1/2tum. Synd att den är så dyr bara för att köpta och testa om den klarar fullt flöde från slang vid en båtmack. Men det går ju att ta en bit 1/2tum slang och ha i serie med 38mm slangen för att testa.

Denna är lite billigare:
http://www.esska.se/esska_se_s/Floedesm ... -9070.html
9 mm slang. Känns lite smalt även för avtappning

Billig 1/2tum. Undras om den är ok för drickvatten.
http://www.ebay.com/itm/G1-2-1-30L-min- ... 0920018007?

Som alternativ är det en ide att mäta trycket vid avtappningsanslutningen.
Ett annat alternativ är att ha en givare (switch) för full tank och en flödesmätare för avtappning. Mkt enklare än 2 st givare.

Nerre: Vattenpelaren, påfyllningsslangen, är c:a 1,5m. Jag vet inte riktigt vad tillverkaren menar med överfyllning. Har inte gjort någon förstörande test. Jag brukar peta på säcken så att den forfarande är lite mjuk för att inte överfylla den.
Användarvisningsbild
Noxin
Inlägg: 614
Blev medlem: 21 september 2006, 11:59:45
Ort: Stockholm, Årsta + Orrefors

Re: Tankmätare i båt med tank som en säck?

Inlägg av Noxin »

En ställbar tryckvakt i avtappningsänen skulle ja satsa på.
limpan4all
Inlägg: 8481
Blev medlem: 15 april 2006, 18:57:29
Ort: Typ Nyköping

Re: Tankmätare i båt med tank som en säck?

Inlägg av limpan4all »

Då det verkar som om absolutnivå egentligen är oviktigt. Sätt en ultraljudssändare i taket (under durken) och mät höjden till säcken eller under säcken och mät till reflexen mot luften. Eller gör det enkelt sätt en vanlig mikrobrytare under durken som sluter när säcken är full (med hjälp an en planka med gångjärn i ena änden så blir det en garanterad funktion. Man kan även ersätta microbrytaren med en linjär potentiometer för analogt utslag.
Användarvisningsbild
gOry
Inlägg: 5111
Blev medlem: 6 juni 2003, 22:41:25
Ort: Stockholm
Kontakt:

Re: Tankmätare i båt med tank som en säck?

Inlägg av gOry »

Jag tycker de ser lätt ut, jag skulle mäta på precis samma sätt som de görs i de flesta tankar. Dvs med en flottör på en hävarm. Men i detta fall så är hävaren utanför tanken och flottören är utbytt mot något som kan glida lätt mot säckens material, sfär av stor diameter så den inte fastnar i säcken.
Hävaren sitter i taket på utrymmet och vilar bara ner på säcken. Hävarmen är kopplad till en potentiometer, man skulle även kunna byta ut potentiometern till en eller två microswitchar om man inte vill ha ett analogt värde!
Användarvisningsbild
netrunner
Inlägg: 5510
Blev medlem: 4 februari 2005, 12:26:05
Ort: 127.0.0.1

Re: Tankmätare i båt med tank som en säck?

Inlägg av netrunner »

Vänta lite. Visst måste det funka med ett stigningsrör av "glas"?

Förbundet med slang till säckens lägsta del, typ hävert.

Sen tillkommer någon form av optisk / mekanisk givare som mäter höjden på vattenpelaren eller kanske en analog kamera.

Nu är ju inte skalan linjär men någon form av omräkningstabell måste ju gå att fixa.
Användarvisningsbild
gOry
Inlägg: 5111
Blev medlem: 6 juni 2003, 22:41:25
Ort: Stockholm
Kontakt:

Re: Tankmätare i båt med tank som en säck?

Inlägg av gOry »

Ja, man kan till och med koppla på en mindre "solid" tank och mäta i den så länge den har samma nivå som säcken. Men nu var de väl att mäta säcken? Trodde dom alternativen var ute ur bilden??? :humm:
De som kan hända är väl att säckens vikt trycker in mer vatten, i röret eller den solida tanken.
GFEF
Inlägg: 2383
Blev medlem: 4 december 2004, 18:44:04

Re: Tankmätare i båt med tank som en säck?

Inlägg av GFEF »

>Fyller inte på under tryck utan med 1/2 tum slang eller via tratt och dunk i en 38mm anslutning.

OM vatten säcken klarar trycket som vatten pelaren mellan påfyllnings anslutning och säcken kan ge.
Är det inte enklast att fylla på till det rinner över ??
Användarvisningsbild
NULL
Inlägg: 2522
Blev medlem: 15 september 2010, 12:59:25
Ort: Örebro

Re: Tankmätare i båt med tank som en säck?

Inlägg av NULL »

Går det med en regnmätare(flottör med pinne på).
Skriv svar