Jag har påbörjat ett litet projekt för julledigheten. Jag har en frontpanel från en PDP-11/70. Den ser ut ungefär såhär:

Nu vill jag bygga ett USB-interface så jag kan styra lamporna och läsa av switcharna med en PC-burk. Sen är målet att lägga till stöd i SIMH för mitt interface. SIMH är en emulator för bland annat PDP-11/70.
Det finns de som gjort detta före mig:
http://www.pdp-11.nl/homebrew/cons1170/ ... tpage.html
http://www.saccade.com/writing/projects ... DP-11.html
Det jag vill göra kommer närmast vad Jörg har gjort:
http://retrocmp.com/projects/pdp-1170-p ... l-physical
Men istället för en I/O-warrior har jag köpt den billigare Teensy2.0. (Datablad för atmega32u4 finns här)
Det finns lyckligtvis ett schema för panelen att ladda ner:
http://bitsavers.trailing-edge.com/pdf/ ... lSchem.pdf
Som visar att lamporna drivs av 7404 (HEX inverter) och switcharna antingen bara sitter bakom ett motstånd på 1k eller debouncas genom en 7400 (NAND) (om jag fattat något rätt)
Nu kommer stunden då jag avslöjar vilken total nybörjare jag är

Det blir 7 stycken 74373 eller 74374 (latchar respektive flip-floppar) kopplade på en buss från microkontrollen för att styra lamporna. Och sedan 5 stycken 74165 shiftregister (parallel load) för att läsa av switcharna.
Jag hade tänk använda LS-kretsar men de verkar svåra att få tag på (jag har kikat på mouser, digkey, farnell och electrokit).
Så jag undrar om jag ska använda HC- eller HCT-kretsar istället?
Det slår mig att jag inte vet vad som sitter i panelen, förmodligen något med TTL-nivåer. Det kanske jag bör kolla.