Multiprogrammerare (betatestare sökes)

Berätta om dina pågående projekt.
cyr
Inlägg: 2712
Blev medlem: 27 maj 2003, 16:02:39
Ort: linköping
Kontakt:

Multiprogrammerare (betatestare sökes)

Inlägg av cyr »

En gång för länge länge sen, startade jag den här tråden:

http://www.elektronikforumet.com/forum/ ... php?t=3651

För den som inte minns och inte orkar läsa tråden så var idén en universell programmerare för alla möjliga mikrokontrollers, FPGA:er, seriella minnen osv.

Nu har jag till slut byggt ihop en ordentlig prototyp...

Obligatoriska bilder:

http://area26.no-ip.org/linked/multiprog1.jpg
http://area26.no-ip.org/linked/multiprog2.jpg
http://area26.no-ip.org/linked/multiprog3.jpg

Drivspänning tas från den anslutna kretsen, och kan vara allt mellan 2.5V och 5V. Matning till själva programmerare kan också tas från en extern källa (t.ex. en USB-kontakt), och det kan vara nödvändigt om spänningen från den anslutna kretsen är under 3V.

Det finns en inbyggd step-up-regulator för VPP till PICs.

Just nu är prylen kompatibel med Xilinx cable III, Altera ByteBlaster MV, STK200, AT89ISP och två varianter av PIC-programmerare (EPIC och Tait). Dessutom finns ett självprogrammeringsläge, för att kunna uppdatera och lägga in nya varianter.

Jag har knappt hunnit testa den här själv, men när jag gjort det och eventuellt justerat designen lite skulle jag vilja ha hjälp med att testa den ihop med så många olika chip, datorer och program som möjligt. Hör av er om ni är intresserade!
rehnmaak
Inlägg: 2204
Blev medlem: 13 december 2005, 01:43:41

Inlägg av rehnmaak »

Får man betalt? :) Jag kan testa mojängen till xilinx FPGA:er om du vill.
Användarvisningsbild
Stolleman
EF Sponsor
Inlägg: 2676
Blev medlem: 21 oktober 2005, 20:46:45
Ort: Utanför Växjö

Inlägg av Stolleman »

rehnmaak: Det skulle vara en ära att få testa den, sånt kan man inte ta betalt för *vet att du skojar*.

cyr: WOW, grymt :shock:, tyvärkan jag inte testa den för jag har ännu inte börjat med programmering, väntar på att sodjan ska svara :roll:.
peter555
Inlägg: 6047
Blev medlem: 12 februari 2006, 10:02:22

Inlägg av peter555 »

Hej

Jag är intresserad av "through chip programming" av en flash. I detta fall är det en Intel Strata flash som är kopplad till en ML647K ARM processor. Anslutningen av programmeraren till processorn sker via JTAG, först måste man ladda ner en liten programsnutt till processorn. Processorn programmerar sedan flashen. Klarar programmeraren det så är jag intresserad att testa ?

Peter
sodjan
EF Sponsor
Inlägg: 43247
Blev medlem: 10 maj 2005, 16:29:20
Ort: Söderköping

Inlägg av sodjan »

Stolleman> väntar på att sodjan ska svara...

Tala om vad jag ska svara på, så skall jag fixa det !
Allvarligt talat, varför kontaktar du inte mig direkt ??
Du kan ju inte veta att jag skulle läsa just *denna* tråden...
Och jag vet inte att jag har några "uteliggande" ärenden.
monstrum
Inlägg: 620
Blev medlem: 13 januari 2005, 05:38:32
Ort: Göteborg

Inlägg av monstrum »

Hade du grejat USB istället för parallellport så hade det varit riktigt bra.
Användarvisningsbild
jack
EF Sponsor
Inlägg: 2059
Blev medlem: 5 oktober 2004, 17:32:27

Inlägg av jack »

Riktigt snyggt jobbat, cyr! Som vanligt när du får för dig något :)

Jättesmidigt med multiprogrammerare, men tyvärr så saknar min laptop parallellport. Någon chans att vi får se en USB-variant?
Användarvisningsbild
funkis
Utsparkad, på semester
Inlägg: 1158
Blev medlem: 28 januari 2006, 16:15:54
Ort: Lite här och lite där!

Inlägg av funkis »

Stiligt Cyr!

Jag ställer gärna up och testar mot MSP430 och SAM7Sxx
och LPC2106 om du är intresserad av att testa mot JTAG.

Får du den att funka mot merparten av JTAG burna MCu'er
så har du fankienimej en storsäljare i dina händer!!

/Funkis
cyr
Inlägg: 2712
Blev medlem: 27 maj 2003, 16:02:39
Ort: linköping
Kontakt:

Inlägg av cyr »

MSP430 och ARM:ar är precis vad jag kan behöva hjälp med att testa, samt Lattice-chip och kanske lite annat.

Xilinx (Spartan3, CPLD), Altera (Flex, Cyclone, MAX), PIC, AVR m.m. kan jag testa rätt bra själv...

Har just testat lite med PIC och AVR, funkar fint ända ner till 2.0V, trots att det är en bra bit utanför spec. Har också lagt till några fler varianter, så den kompletta listan är nu:

Xilinx PC3
ByteBlaster MV
Lattice ispDownload
Wiggler
AT89ISP
STK200
EPIC och Tait för PIC
MSP430 JTAG
EasyI2C

Peter555: Finns ingen speciell anledning att det inte skulle gå, men det är väl mest en fråga om mjukvara.

USB vore smidigt, men det som gör den här prylen möjlig är att alla dessa varianter av programmerare är så pass enkla och lika varandra - och de har funnits så länge att de stöds av "alla" program. Frågan är om det vore möjligt att använda en USB->LPT adapter av något slag. Jag har aldrig provat själva, men fått intrycket att de inte funkar något vidare tyvärr.
Användarvisningsbild
funkis
Utsparkad, på semester
Inlägg: 1158
Blev medlem: 28 januari 2006, 16:15:54
Ort: Lite här och lite där!

Inlägg av funkis »

Har du haft i åtanke måhända att i framtiden supporta de
två tråds debugg interfacen som är på gång hos en del MCU
tillverkare?

TI's "spy by wire" är en jag kom att tänka på!
Torde vara enkelt då det är en cpld!?

Wigglern körs mot SAM7sxx blandannat, vad annat kan den köras mot?
Kan den köras mot alla ARM baserade MCU'er?

Ja, jusst ja, hojjta bara till om du behöver en bissniss
partner när du bestämt dig för att börja sälja den! :)

/Funkis
Användarvisningsbild
chille
Inlägg: 2469
Blev medlem: 25 juni 2003, 20:54:41
Ort: Stockholm
Kontakt:

Inlägg av chille »

Äntligen, det här har jag väntat på länge.

Några saker som jag skulle vilja se:
* USB-port.. så länge någon får tummen ur och skriver en _vettig_ USB<->LPT-drivrutin kan det väl ändå inte vara några problem. Jag tror inte det skulle vara några problem om man kör något UNIX-baserat system, till exempel *BSD eller Linux, vilket säkerligen många av oss gör
* AVR högspänningstjaffs så man kan programmera de nya kretsar som inte stödjer ISP, till exempel Mega16
* Debuggrejer för de kretsar som stödjer det
* Eventuellt skrota DIP-switchen, vad den nu gör, och fixa ett fint litet program som ändrar lägen direkt från datorn?
* En serieport kanske? Vore fint för de kretsar som går att programmera seriellt (?), typ AVR och PIC. Borde det inte fungera med en en enkel adapter med en spänningskonverterare och två kontakter?
* Några lysdioder för att indiktera status. Ytmonterade och en 3mm plexi rundstav genom plastkåpan skulle nog fungera perfekt. Skulle kunna donera några centimeter om det låter intressant :-)

Vore det inte fint om man kunde köra den som något general purpose-interface, som stödjer till exempel 1Wire, MIDI osv? Eller varför inte som UART så man kan använda LPT-porten som COM-port? 8-) Borde väl fungera om man bara orkar skriva mjukvara till det?

Väldigt schysst bygge iaf, du ska ha feta credz för att någon äntligen får tummen ur och gör en schysst multiprogrammerare.... och framförallt lyssnar på vad folk har att säga.

Har du planerat att sälja den? Vad tror du den skulle kunna kosta mellan tumme och pekfinger?
monstrum
Inlägg: 620
Blev medlem: 13 januari 2005, 05:38:32
Ort: Göteborg

Inlägg av monstrum »

chille skrev: * AVR högspänningstjaffs så man kan programmera de nya kretsar som inte stödjer ISP, till exempel Mega16
Hmm, vill inte segla iväg för långt ut från ämnet. Men, syftar du på den vanliga ATmega16? Isåfall så är det väl inga problem att ISP-programmera en sådan via det vanliga SPI-inerfacet? Gjorde det själv nyligen.
Så vitt jag vet så är det ingen i AVR(8)-serien som måste programmeras med HV.
Användarvisningsbild
chille
Inlägg: 2469
Blev medlem: 25 juni 2003, 20:54:41
Ort: Stockholm
Kontakt:

Inlägg av chille »

Lustigt, för jag pillade på en polares STK500 med en Mega16. Jag satt och svor länge innan jag tills slut tog fram manualen och insåg att Mega16 _måste_ programmeras med HV. Jag satt ju och pillade med ISP-kabeln :(

Men det kanske är något skit som är specifikt för STK500?

Om det nu stämmer som du säger så är nog HV-läger överflödigt 8-)
cyr
Inlägg: 2712
Blev medlem: 27 maj 2003, 16:02:39
Ort: linköping
Kontakt:

Inlägg av cyr »

Är inte insatt i AVR HV-programmering, men om det är seriellt och ungefär samma spänning som PIC (12-13V) så skulle det gå fint att implementera (om det nu finns något behov).

En LED eller två för statusindikering låter ganska användbart, ska se om jag kan klämma in det (ont om pinnar, hehe).

DIP-switch tycker jag själv är den smidigaste lösningen (den används alltså för att välja vilken av upp till 15 olika programmerare/nerladdningskablar som ska emuleras).

Om det finns tillräckligt intresse osv så kan jag fixa ordentliga mönsterkort och bygga ihop och sälja en bunt. Priset skulle kunna hamna på ~300kr.
Erik_Lind
Inlägg: 97
Blev medlem: 2 maj 2005, 11:25:03

Inlägg av Erik_Lind »

http://www.elfa.se/elfa-bin/dyndok.pl?dok=5783.htm

(Program lagras i Flash EPROM och kan programmeras då kretsen är monterad i ett färdigt system (ISP). )
Skriv svar