Var uppe på vinden häromdagen och hittade på 2st "torrelement" som satt inkopplade på husets gamla telefonledning. Av ren nyfikenhet skulle jag vilja veta vad dessa hade för funktion? Någon som har koll?
IMAG0165.jpg
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Troligen salmiak med mer eller mindre andel zinkklorid - och med största sannolikhet en aning kvicksilver eftersom det var med detta man behandlade zinkytorna med för att minska självurladdnigen/korrosionen. Positiva polen är förstås grafitinblandad brunsten/mangandioxid med en grafitstav igenom som strömavledare
varför jag inte tror att det är någon bas är att det inte finns någon synliga rester av kaliumbikarbonat som annars alltid förr eller senare bildas av kaliumhydroxiden som kryper ut och verka närmast omöjliga att få det helt tätt för...
edit: Nu såg jag att stod att det var utan salmiak - då är det med stor sannolikhet zinkklorid (zinkklorid använde man i de sk motorbatterierna medans salmiak använde man i ficklamps/transistorbatterier)
Med en fader som jobbade på dåvarande Televerket var detta en av de saker som
jag tog mina första stapplande steg in i elektronikens värld med !
Tillsammans med diverse kabelstumpar, lampor en och annan televäxel mm. mm.
för att inte förglömma "verkets" isoleringstejp och diverse kolkorns mikrofoner/hörlurar
Roligt med kolkorns mickrofonerna. Dessa hade hög utspänning att det gick att koppla till en högohmig hörlur utan förstärkare. Överskottsbolaget i Ursvik sålde gamla lurar som vi köpte och kopplade upp olika linjer till rummen i huset och till gäststugan på landet. Ett "ficklampsbatteri" funkade utmärkt. Ja, visst det var härliga tider!
@el34 - finns det något värde i såna här gamla batterier? Jag hade tänkt slänga eländet på tippen men vill du ha dem kan jag skicka över dem (du kan väl PM:a din adress)
Jag tar dom gärna om du tänker göra dig av med dom. Värde finns nog inte så mycket mer än att jag gillar stuket och farsan min är en före detta Televerkare så jag har oxå vuxit upp med dessa batterier. Pm:ar dig mina uppgifter. Ta gärna reda på vad frakten blir så jag kan lägga ut för det m.m.
Vad fan, min farsa är också gammal televerkare, men jag har då aldrig fått nåt sånt batteri..
Däremot har man ju byggt diverse komplicerade lokaltelefonsystem baserade på kolkornsmikrofoner och telefonlurahögtalare i sina yngre dagar, gärna ihopsatta med telekabel och nitto-eltejp, eller i bästa fall televerkets fina gamla sockerbitar eller på senare år fiskögon