skall lägga upp lite bilder på den sen så får vi se va ni tycker om den.
jag är iaf mycket stolt över den

Förlåt att jag bumpar en mycket gammal tråd, men jag kan inte låta blichille skrev:mjo, orkar inte rita kopplingsschema nu, det blir ändå alltid fel =)
men jag kan tala om att ja hade en 8bitars DAC(ska designas om till 4 sen) som styrdes av LPT-porten, då fick man ut mellan 0-4.45v steglöst med 256steg. sen efter det så kör man en OPAMP(operationsförstärkare) som förstärker upp spänningen till mellan 0-12volt då, och efter det kopplar man nån antingen effektransistor(jag körde med bd139) eller så kan man ju ta en riktig MOSFET-transistor och styra typ 10deltafläktar samtidigitskulle säkert funka fint med darlington eller liknande med.
sen så kan det ju tilläggas att med designen som ja körde så blev det ungefär bara 127steg eftersom de 127lägre(0-6volt) knappt får en fläkt att snurrasom sagt, annan design på DAC:en så sa det funka, ja körde en gammal hederlig såkallad "LPT-DAC" som man kunde se i demos osv förr i tiden innan man hade ljudkort