Kärna till elmagnet

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
lgrfbs
Inlägg: 7342
Blev medlem: 28 januari 2005, 15:48:53
Ort: X-län
Kontakt:

Kärna till elmagnet

Inlägg av lgrfbs »

Skulle CO Slagspik 21-2550fungera som kärna för en elmagnet?
Den är: härdad, elförzinkad.
Användarvisningsbild
SeniorLemuren
Inlägg: 8571
Blev medlem: 26 maj 2009, 12:20:37
Ort: Kristinehamn

Re: Kärna till elmagnet

Inlägg av SeniorLemuren »

Om den är härdad så blir den permanent magnetisk. Använd järn med lägsta kolhalt för att få en magnet som släpper när strömmen bryts. Tex. vanlig mjuk spik.
Användarvisningsbild
lgrfbs
Inlägg: 7342
Blev medlem: 28 januari 2005, 15:48:53
Ort: X-län
Kontakt:

Re: Kärna till elmagnet

Inlägg av lgrfbs »

Tack, då duger inte den spiken jag länkade till.
Användarvisningsbild
baron3d
EF Sponsor
Inlägg: 1355
Blev medlem: 1 oktober 2005, 23:58:43
Ort: Torestorp

Re: Kärna till elmagnet

Inlägg av baron3d »

Slakta en gammal transformator och tag en bit av kärnan.
Användarvisningsbild
lgrfbs
Inlägg: 7342
Blev medlem: 28 januari 2005, 15:48:53
Ort: X-län
Kontakt:

Re: Kärna till elmagnet

Inlägg av lgrfbs »

Styrmagnet.png
Skulle dessa:
http://www.ebay.com/itm/Ferrite-core-ro ... 2518.l4276
fungera som kärna eller över tänker jag allt nu?

Om låg kolhalt är viktig borde inte rostfritt stål vara en bra kandidat eller räcker bara en helt vanlig stål spik?

baron3d tack för tipset.

Elmagneten ska till slut hamna i en tågvagn för att öppna en kanal för godset ska komma ut, så tanken är att ha en liten magnet i den rörliga delen så när elmagneten aktiveras blir det Nord-Nord och så öppnas kanalen i vagnen. typ så är tanken i alla fall.
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
xxargs
Inlägg: 10189
Blev medlem: 23 september 2006, 14:28:27
Ort: Södertälje

Re: Kärna till elmagnet

Inlägg av xxargs »

rostfritt är i många fall omagnetiskt eller bara svagt magnetisk och det kommer inte att göra det du vill.

vanlig hederlig trådspik var ofta föremål för elektromagnet-experiment när man var liten och redan då lärde man sig att om det var härdad så försvann inte magnetismen helt.


nu vet jag inte om man glödgning och långsam avsvalning kan avhärda härdad spik och få den 'mjukare' magnetiskt, men precis som mycket annat att om man skall optimera för bästa prestanda så blir det att läsa på och sedan försöka hitta materialämnen för den egenskapen man vill ha... mao. inga snabba vägar...

tranformatorplåt från en skrotad transformator är nog bland det mjukaste du kan få tag på eftersom plåten är optimerad för detta och med hög kiselhalt också försämrat strömledningsförmågan för att minska på virvelströmmarna när det är i växlande magnetfält som när trafon används med växelström.
Användarvisningsbild
lgrfbs
Inlägg: 7342
Blev medlem: 28 januari 2005, 15:48:53
Ort: X-län
Kontakt:

Re: Kärna till elmagnet

Inlägg av lgrfbs »

Om jag skrotar ett relä, så borde jag vara på rätt väg.
Får fortsätta att sök information så jag vet vad jag vill ha.
Följande har jag redan hittat:

K&J Magnetics - Magnetic Field Calculator * http://www.kjmagnetics.com/fieldcalculator.asp
Electrical steel - Wikipedia, the free encyclopedia * http://en.wikipedia.org/wiki/Electrical_steel
Electromagnet - Wikipedia, the free encyclopedia * http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnet
Magnetic core - Wikipedia, the free encyclopedia * http://en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_core
Solenoid Coil Electromagnetic Force Calculator * http://easycalculation.com/engineering/ ... -force.php
Solenoid (Electromagnet) Force Calculator * http://www.daycounter.com/Calculators/M ... ator.phtml
How to Calculate the Force of an Electromagnet | eHow * http://www.ehow.com/how_5969962_calcula ... agnet.html
Physics: The Best Magnetic core material, magnetic permeability, eddy currents * http://en.allexperts.com/q/Physics-1358 ... terial.htm
Inductor Core Material: The Heart of an Inductor | Content content from Power Electronics * http://powerelectronics.com/content/ind ... t-inductor
MagneticDipolesEP.pdf * http://www.ep2000.com/Templates/white%2 ... olesEP.pdf
"Seminar 1000 Topic 6 - Electrical Circuit Model for Magnetic Cores" - slup109.pdf * http://www.ti.com/lit/ml/slup109/slup109.pdf

Ska bara få in all information i huvudet.
Skriv svar