Elektronik i modelltågvärlden

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
anto04
Inlägg: 108
Blev medlem: 7 februari 2006, 11:54:38
Ort: Alingsås
Kontakt:

Elektronik i modelltågvärlden

Inlägg av anto04 »

Hej!

Frågan jag ställer handlar om en användbar koppling på modelljärnvägar. Första ställde jag frågan på ett modelltågsforum, men då ingen riktigt visste hur jag skulle gå till väga frågar jag samma sak här på detta forumet. Kanske fins det fler kunniga inom området här. :D

Jag hittade en intressant ritning på en "Tågdetektor", som känner av om ett spår är upptaget eller inte. (Bild 1)
Jag har testbyggt den och den fungerar precis som den ska: Alltså att en lysdiod (L1) tänds så fort man sätter ett lok på spåret, och att den slocknar när man tar av det igen.

En stor nackdel med kretsen är dock att lysdioden blinkar till vid minsta dammkorn på rälsen eller annat som stör tågets strömupptagning.
Dessutom kan den ju inte styra något mer än själva indikeringslampan.
Därför skulle jag vilja modifiera den lite:

Att byta lysdioden plus motståndet på 330ohm, mot ett 5-Volts relä borde fungera tänkte jag (Bild 2). Det gjorde det inte. Min teori är att transistorerna inte släpper igenom så mycket ström som reläet behöver.

Dessutom är ju kännsligheten för strömmatningen ett problem. Ett sätt att lösa det på vore nog att använda någon typ av taimer-krets som gör så att lysdioden (eller reläet) är aktiverat c:a 2 sekunder efter att den "bevakade" sträckan avbelastats. Då skulle antagligen strömmatningen till lysdioden/reläet bli jämn och fin.

Ett annat sätt kanske skulla va att parallelkoppla en kondensator med lysdioden eller reläet som laddar upp sig när streckan är blockad och som står för strömförsörjningen c:a 2-3 sekunder efter att streckan har blivit fri.



Bild 1
Bild


Bild 2
Bild


Då jag saknar kunskaper om hur jag ska göra detta, vilka kommponenter jag ska använda osv, undrar jag om någon här på forumet har nåt förslag.

MVH/Anton
Maxieboy
Inlägg: 54
Blev medlem: 21 november 2004, 01:52:02
Ort: Hässleholm
Kontakt:

Inlägg av Maxieboy »

Gå till Allt om Hobby. Där finns en hel serie böcker som Rutger Friberg har skrivit om Elektronik för Modelljärnvägen. Allt är mycket bra illustrerat och det finns layouter och komponentförteckningar. Böckerna är skrivna för nybörjare såväl som proffs. Rutgers böcker är så bra att de rönt stort intresse i MJ kretsar över hela världen. Mycketbra tips för "Gör det själv".

Första boken i serien är visst slutsåld men det finns många fler!

http://www.hobby.se/

http://www.hobby.se/huvudram/books-train.html
Senast redigerad av Maxieboy 7 februari 2006, 12:16:13, redigerad totalt 1 gång.
Användarvisningsbild
lgrfbs
Inlägg: 7311
Blev medlem: 28 januari 2005, 15:48:53
Ort: X-län
Kontakt:

Inlägg av lgrfbs »

Välkommen till forumet!
Fårstår inte riktigt vad du vill ha hjälp med.
Sedan försök att inte göra bilder/ text så bredda
det blir lite problem att läsa allt på ett bra/lätt sätt.

Edit: kom på att du kan ju prova med en optokopplare istället för
lysdioden och sedan koppla reläet på den.

Som timer kan du använda en 555:a eller kanse en kraftigare kondenstor.
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27427
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Inlägg av danei »

Välkommen.

Du har tänkt rätt. Det är möjligt att det räcker med att byta 4,7kohm resistorerna. Men kolla så att transistorerna orkar det först. En bättre lösning tror jag är att ta signalen som nu går till dioden. Filtrera den med en RC-länk och koppla till ytterligare en transistor. Efter den kopplar du sen relät. RC-länken trimmar du in så att du får en stabil signal utan onödig fördröjning.

En 555 eller en supercap är onödigt.
rehnmaak
Inlägg: 2204
Blev medlem: 13 december 2005, 01:43:41

Inlägg av rehnmaak »

Transistorerna i sig kommer att orka driva rälet. Problemet är egentligen att strömshunten (dina två dioder i antiparallell) inte ger mer än ca 0.6V och som du säkert vet så har bipolära transistorer en bas-emitter spänning på 0.6V för att börja leda. Därtill kommer 4.7k resistorn som inte gör livet enklare.

Ville du ha relä för att styra något eller var det bara som filter?

Testa att minska 4.7k resistanserna rejält, tex 100ohm (eller 330).

Edit: Lägg gärna till en 4001:a eller en 4148 paralellt över spolen.
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27427
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Inlägg av danei »

Man skulle ju kunna lägga till ett par dioder med lågt framspänningsfall. Då skulle transistorerna orka mer.
rehnmaak
Inlägg: 2204
Blev medlem: 13 december 2005, 01:43:41

Inlägg av rehnmaak »

Jo, jag tänkte också på det men det verkar synd att slösa de futtiga 12V som finns på att bränna bort dom i dioder.
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27427
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Inlägg av danei »

MEn behöver ju inte öka många tiondelar för att det ska bli stor skillnad. Annars får man nog blanda in en OP
anto04
Inlägg: 108
Blev medlem: 7 februari 2006, 11:54:38
Ort: Alingsås
Kontakt:

Inlägg av anto04 »

Tack för svaren. Reläet ska styra fler funktioner så som signaler etc...

Vet inte om någon orkar, men om jag kunde få lite hjälp med ett komplett elschema så vore det toppen. Som sagt så är jag inte särskilt bra på elektronik i gämförelse med er andra 8)
Skriv svar