överföringsfunktion av koppling
Re: överföringsfunktion av koppling
Skulle tro att det är jättestandard - i utländsk litteratur kan man finna R1||R2 för parallellkoppling med två motstånd, men innan datorernas tid så fanns inte '|' på svenska och flera andra nationers skrivmaskiner utan det blev 'R1//R2' i skriven löpande text och är underförstått parallellkoppling för alla som gått någon form av ellära i sin utbildning.
Re: överföringsfunktion av koppling
När jag gick på gymnasiet var det i alla fall väldigt vanligt att man skrev så, dock skrev ju vi för hand och då var // lite längre än vanliga snedstreck.
Inom geometri använder man ju ||
http://en.wikipedia.org/wiki/Parallel_%28geometry%29
Inom geometri använder man ju ||
http://en.wikipedia.org/wiki/Parallel_%28geometry%29
Re: överföringsfunktion av koppling
Nästan direkt i första elkursen under gymnasiet fick jag lära mig att skriva || eller // för parallellkoppling. Sedan satt vi och tränade på hur uttrycket skulle skrivas på miniräknaren tills det satt mekaniskt. Men även senare på Chalmers använde vi || flitigt. Vidare är || inte heller ovanligt i tekniska artiklar. Bra mycket tydligare än själva beräkningen.
