RFID-läsare

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Nannou
Inlägg: 123
Blev medlem: 3 april 2005, 22:01:29
Ort: Malmö
Kontakt:

RFID-läsare

Inlägg av Nannou »

Hejsan!

Jag är intresserad av att bygga en enklare RFID-läsare, med vissa specifika krav på storlek, kostnad och svarstider, medans det inte är lika viktigt att den kan kontrollera om det är flera taggar i närheten, då den situationen inte kommer att uppstå.
Är det någon här som arbetat med något liknande och har tips? Min svaghet i det hela är nog konstruktion av antennen. Har sett läsare som mest verkade bestå av en PIC, en antenn och lite passiva komponenter så det borde inte vara en omöjlig uppgift.
Användarvisningsbild
vfr
EF Sponsor
Inlägg: 3515
Blev medlem: 31 mars 2005, 17:55:45
Ort: Kungsbacka

Inlägg av vfr »

Börja gärna med att tala om _vad_ för RFID-tagar det är du vill läsa. Det finns många varianter med olika frekvenser, skrivbara eller bara läsbara, aktiva eller passiva o.s.v. Då är det mycket lättare för någon att hjälpa dig!
Nannou
Inlägg: 123
Blev medlem: 3 april 2005, 22:01:29
Ort: Malmö
Kontakt:

Inlägg av Nannou »

Glömde säga att det var skrivbara passiva taggar som ska användas, format och frekvens är än så länge obestämt. Hittade en krets EM4095 (http://www.emmicroelectronic.com/webfil ... 095_DS.pdf) som verkar vara precis vad jag behöver, den och en mindre pic.
[/url]
Skriv svar