För låg spänning är ju bara en teori jag har som jag hoppas stämmer.
Har eldat upp ett par steg på det sättet, men då har man spelat tills det gick sönder eftersom generatorn inte orkat med.
Kondensfukt är jag inte bekant med, men det är säkerligen inte omöjligt. Antar att det bör vara fuktigt klimat för det. En rostig chevabuss på hösten/vintern skulle jag tro kan klassas som fuktigt klimat.
Nu har jag redan demonterat steget i den grad att det ska bara beställas grejor och montera ihop. Men vad tror ni, KAN det fungera samt vad kan hända om det inte fungerar. Kan jag elda upp det mer och skapa mer förstörelse?`(Utgår ifrån att jag håller koll på det och bryter spänningen omgående vid tecken på fel)
/Tim
Reparera trasigt 12 volts slutsteg. Lite funderingar.
Re: Reparera trasigt 12 volts slutsteg. Lite funderingar.
Det är en bra idé att provköra med ett nätagg som har inställbar strömbegränsning, då minskar risken att bränna saker rätt rejält.
