Elverk ger inte någon spänning

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
MagnusH
Inlägg: 5
Blev medlem: 7 april 2014, 11:35:17

Elverk ger inte någon spänning

Inlägg av MagnusH »

Hej

Håller på titta på ett 15hp kinaelverk 2,5kw som lagt av. Motorn går fint men det ger ingen spänning. Har läst många trådar på forum och tror det är spänningsregulatorn som är trasig. En silverfärgad bananformad del som innehåller några komponenter inneslutna i stenhårtvax eller nått. En kondensator på 220uf ser lite bränd ut på toppen så det lutar nog åt att den är trasig.

Nu till min fråga, jag får ingen spänning någonstans på generatorn. Inte ens i de 4 stiften som går in i regulatorn som i sin tur sitter innan kolen. Eller är det så att det måste bli en sluten krets på något sätt för att få spänningen in på den?

Provade att ta ett bilbatteri och kopplade till kolen. startade sedan verket och duttade till på batteripolen och då gick spänningen upp på 120v. provade bara 1 sekund eftersom jag inte vet hur bra det är att göra så :-/.

Ska jag prova att byte regulatorn som kostar runt 100kr eller är det fel på någon lindning som ska ge regulatorn spänning?
Senast redigerad av MagnusH 7 april 2014, 12:12:22, redigerad totalt 1 gång.
sm2wls
Inlägg: 67
Blev medlem: 3 oktober 2005, 07:35:12
Ort: Umeå

Re: Elverk ger en någon spänning

Inlägg av sm2wls »

Om den gav spänning när du anslöt batteriet så är det nog en defekt regulator. Finns iofs generatorer med en boosterlindning som ska ge magnetisering vid uppstart respektive häftigt strömförlopp, men knappast i detta fall.
MagnusH
Inlägg: 5
Blev medlem: 7 april 2014, 11:35:17

Re: Elverk ger inte någon spänning

Inlägg av MagnusH »

Det ska med andra ord inte vara en spänning ut till regulatorn om den är trasig? utan det är när det blir en sluten krets som den kommer igång.

Har hittat flera regulatorer på nätet och några verkar passa med rätt utspänning och effekt. elverket har 3-fas uttag och det som gör min lite fundersam är att det finns ingen regulator för 3-fas och 2,5kw. När regulatrorerna finns för 3-fas är dom på runt 5,5kw. Någon som har en Ide runt det?
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26810
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Re: Elverk ger inte någon spänning

Inlägg av Icecap »

En 15hk motor motsvarar 11,4kW så jag har svårt att tro att elverket är på ynka 2,5kW!
MagnusH
Inlägg: 5
Blev medlem: 7 april 2014, 11:35:17

Re: Elverk ger inte någon spänning

Inlägg av MagnusH »

Kan hålla med om det men det är ju nått kina märke.

Det står 2,5kw, peak 2,8kw 220/400v.
MagnusH
Inlägg: 5
Blev medlem: 7 april 2014, 11:35:17

Re: Elverk ger inte någon spänning

Inlägg av MagnusH »

Alla regulatorer som är på över 2,5kw dom ligger på 5,5kw och dom är alla 14 cm. regulatorn till den här är 10cm och det stämmer med dom som är 2,5kw. Men dom finns inte som 3-fas. Något som inte stämmer här, eller är det något jag missar?
Seroster
Inlägg: 1317
Blev medlem: 5 oktober 2010, 23:50:04
Ort: Kristianstad

Re: Elverk ger inte någon spänning

Inlägg av Seroster »

En för stor regulator borde väl bara innebära att du har större marginal innan den brinner upp?
Användarvisningsbild
MiaM
Inlägg: 13731
Blev medlem: 6 maj 2009, 22:19:19

Re: Elverk ger inte någon spänning

Inlägg av MiaM »

Regulatorn måste väl ha någon form av spänning för att starta?
MagnusH
Inlägg: 5
Blev medlem: 7 april 2014, 11:35:17

Re: Elverk ger inte någon spänning

Inlägg av MagnusH »

Det trodde jag också?

Funderar då hur det fungerar att rulla igång en bil om batteriet är helt slut?
xxargs
Inlägg: 10189
Blev medlem: 23 september 2006, 14:28:27
Ort: Södertälje

Re: Elverk ger inte någon spänning

Inlägg av xxargs »

lite remanens finns oftast kvar i generatorer och sådana kan dessutom ha en lite permanentmagnet inmonterat i rotorn som ger nog med fältstyrka för att generatorn skall kunna boot-strappa upp sig själv.

när det gäller bilgeneratorer så tar man strömmen från laddlampan som magnetiseringsström och för att ge en smula mer fältsyrka så räcker det med någar enstaka Volt tillsammans med kvarvarande remanens gör att det bootstrappar sig själv även om generatorn kanske måste varvas ganska mycket innan den 'tänder' pga likritarbryggorna hindrar strömmen om spänningen är för låg pga. helt tomt batteri.

likströmsgenerator med relä-regulator kan starta upp sig själv även om det är ytterst lite remanens kvar i generatorn och dessa behöver i regel inte hjälp av laddlampans ström även om det är kytym att göra så även där.
Skriv svar