Vad krävs för att få CE-märka

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Hurru
Inlägg: 1
Blev medlem: 10 januari 2014, 13:46:29

Vad krävs för att få CE-märka

Inlägg av Hurru »

Är det någon som vet hur CE-märkning av t.ex ett brandlarm går till.
Jag antar att man ska uppfylla vissa krav men vilka krav är det som ska uppfyllas för att få CE-märka.
Nerre
Inlägg: 27416
Blev medlem: 19 maj 2008, 07:51:04
Ort: Upplands väsby

Re: Vad krävs för att få CE-märka

Inlägg av Nerre »

Du skall uppfylla alla applicerbara EG-direktiv.

Vilka som är applicerbara har jag ingen aning om, men jag skulle gissa att EMC-direktivet gäller, är larmet anslutet till telenätet så gäller R&TTE-direktivet, sen gäller väl en massa miljörelaterade direktiv som RoHS och REACH (men vet inte hur applicerbart REACH är).

Om du inte har koll på detta så ta in en konsult, eller räkna med några tusen timmars jobb för att sätta dig in i alla krav.

Det finns ett par gamla trådar i forumet om CE-märkning, leta fram dem så får du lite mer kött på benen.
niklo
Inlägg: 150
Blev medlem: 16 september 2009, 11:46:48
Ort: Norrköping

Re: Vad krävs för att få CE-märka

Inlägg av niklo »

Eftersom brandlarm är en säkerhetsfunktion så är jag övertygad om att det finns speciella krav för dessa.
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26809
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Re: Vad krävs för att få CE-märka

Inlägg av Icecap »

Rent teknisk är CE-märket ett bevis på att du/tillverkaren lovar att produkten uppfyller alla krav enl. vad Nerre skriver.

Om du alltså är tvärsäker på att allt är OK man du rent faktisk klappa på CE-märket och börja sälja samtidig som du står i kö för testerna. Inte snyggt men lagligt.

Men skulle produkten fela i testerna är du skyldig att dra in de sålda och laga/byta dom mot godkända - så det kan vara en stor risk, båda ekonomisk och GoodWill-mässigt.
Användarvisningsbild
Glenn
Inlägg: 37779
Blev medlem: 24 februari 2006, 12:01:56
Ort: Norr om Sthlm
Kontakt:

Re: Vad krävs för att få CE-märka

Inlägg av Glenn »

Man kan väl till och med skita i testerna om man vill, om man nu är säker på att den uppfyller kraven.

CE är ju en pajasmärkning i största allmänhet.
rikkitikkitavi
Inlägg: 16496
Blev medlem: 21 juni 2003, 21:26:56
Ort: Väster om Lund (0,67 mSv)

Re: Vad krävs för att få CE-märka

Inlägg av rikkitikkitavi »

Jaha, så varför tror du man ställer det som krav på utrustning vid inköp av sådan?
Användarvisningsbild
TomasL
EF Sponsor
Inlägg: 47728
Blev medlem: 23 september 2006, 23:54:55
Ort: Borås
Kontakt:

Re: Vad krävs för att få CE-märka

Inlägg av TomasL »

Det finns inga krav på att du skall testa en produkt (utom i väldigt specifika fall, typ medicinutrustning osv).
Kraven säger att du skall kunna bevisa att du uppfyller kraven, samt att detta skall vara dokumenterat.
Hur du utför det är fullständigt ointressant, du kan basera det på teoretiska beräkningar om du vill.
När det gäller EMC så är det väl för det mesta enklare och säkrare att låta ett certifierat 3dje-parts labb göra testerna, men det finns inga krav på detta.
När det gäller just brandvarnare får man ju titta på vilka direktiv och harmoniserade standarder som gäller, samt vilka krav som ställs.
Så det är en omöjlighet att svara på frågan egentligen.
Användarvisningsbild
HUGGBÄVERN
Tidigare soundbrigade
Inlägg: 35520
Blev medlem: 23 augusti 2006, 22:44:11
Ort: Lilla Paris
Kontakt:

Re: Vad krävs för att få CE-märka

Inlägg av HUGGBÄVERN »

Glenn skrev:Man kan väl till och med skita i testerna om man vill, om man nu är säker på att den uppfyller kraven.
CE är ju en pajasmärkning i största allmänhet.
Fan vet om man kan det. Vi har varit tvungna att ha våra brandluckor på test i Borås för att få certifikat. Dock känns det som om man hittat på nya krav som ska hållas.
För oss var ett annat problem att de tester som genomfördes var utvecklade för luckor som öppnades med elmotor, medan våra luckor öppnas med gastryckfjädrar. Elmotoröppning går till på ett lite annat sätt och de tester som funkar för elmotor fungerar definitivt sämre för gastrycksfjädrar. Testinstruktionerna kommer troligen från Tüskland där man uteslutande kör med motor.


Skulle tillägga vi var tvungna att certifiera oss för att överhuvudtaget kunna vara med på marknaden.
Senast redigerad av HUGGBÄVERN 11 januari 2014, 10:48:11, redigerad totalt 1 gång.
Användarvisningsbild
calmar
Inlägg: 540
Blev medlem: 23 november 2005, 13:14:41
Ort: Göteborg
Kontakt:

Re: Vad krävs för att få CE-märka

Inlägg av calmar »

EN 54 har en del extrakrav för CE-märkning av brandlarm förutom de vanliga direktiven för elektronik.
Nerre
Inlägg: 27416
Blev medlem: 19 maj 2008, 07:51:04
Ort: Upplands väsby

Re: Vad krävs för att få CE-märka

Inlägg av Nerre »

rikkitikkitavi skrev:Jaha, så varför tror du man ställer det som krav på utrustning vid inköp av sådan?
För att man är okunnig. Varför ställa krav på nåt som alla produkter som säljs måste ha?

https://www.cen.eu/cen/Services/Conform ... fault.aspx
When a Directive provides for CE marking, the manufacturer is obliged to affix it on the product. When there is no Directive, CE marking is not allowed. So CE marking is not a voluntary option; either it is mandatory, or it is not permitted.

Sen är det som sagt var så att för vissa typer av produkter räcker det inte med att tillverkaren själv tar fram underlaget.

För vissa typer av produkter krävs inblandning av ett särskilt utsett organ, ofta kallas de Notified Body eller Competent Body.
I Nando kan man se vilka organ som är godkända för vilka direktiv
http://ec.europa.eu/enterprise/newapproach/nando/

Exakt hur dessa organ är inblandade beror på produkt.

För t.ex. skyddsprodukter (hjälmar, flytvästar etc) tror jag att det krävs tester av ett ackrediterat labb. Tror samma gäller för vissa typer av konstruktionsmaterial (tänk "hållfasthet").

För radiosändare har jag för mig att en Competent Body behöver vara involverad.

För medicintekniska produkter är det ännu värre, för allt utom lågriskprodukter (typ plåster) så krävs att tillverkarens kvalitetssystem är certifierad mot direktivets krav en en Notified Body. Direktivet innehåller alltså inte bara krav på produkten utan även på tillverkarens kvalitetssystem (stort problem för små företag, hur fixar ett enmansföretag internrevisioner t.ex.??).

I dessa fall ska CE-märket ha detta organs nummer (fyrsiffrigt) invid sig. Har flera organ varit inblandade kan det krävas flera nummer (det ska sen framgå av tillverkardeklarationen vilket organ som gjort vad).
Användarvisningsbild
tompa74
EF Sponsor
Inlägg: 2502
Blev medlem: 29 oktober 2007, 15:25:17
Ort: Kristinehamn

Re: Vad krävs för att få CE-märka

Inlägg av tompa74 »

Sa å sulle vetebulle.....
Visst, man "skall" mkt kring lagar och förordningar, det som förefaller märkligt är att du faktiskt får klistra på din CE-märkning innan du bevisat att produkten är godkänd, om det nu är så himlans noggrant.

Så svaret på frågan är faktiskt att kravet är klistermärken som stämmer överens med CE-märkningens standard och att du har dokumenterat att din produkt uppfyller de krav som gäller för just din produkt, det sistnämnda är ett massivt jobb men ingen omöjlighet naturligtvis.

Det slarvas något kopiöst med detta och vissa märker bara sina produkter och skiter i dokumentationen, inte så smart om man vill vara långlivad i branschen.


/ Tompa
blueint
Inlägg: 23238
Blev medlem: 4 juli 2006, 19:26:11
Kontakt:

Re: Vad krävs för att få CE-märka

Inlägg av blueint »

De stora elektriska prylkedjorna slarvar väl regelmässigt med CE kontroll?

Kanske det skulle löna sig med en försäkring likt "planka.nu" där man försäkrar sig mot kontroll av CE märkningen? :humm:
Användarvisningsbild
orvar-e
EF Sponsor
Inlägg: 5973
Blev medlem: 9 mars 2007, 09:01:32
Ort: Borlänge

Re: Vad krävs för att få CE-märka

Inlägg av orvar-e »

Vad kostar det att certifiera tex motorvärmartimer lik en Garo. Eller en bluetooth mottagare för musikanläggningen, den ska drivas med extern spänning på 12-17 volt. Bara rent hypotetiskt, och vilka är stegen?
Användarvisningsbild
HUGGBÄVERN
Tidigare soundbrigade
Inlägg: 35520
Blev medlem: 23 augusti 2006, 22:44:11
Ort: Lilla Paris
Kontakt:

Re: Vad krävs för att få CE-märka

Inlägg av HUGGBÄVERN »

tompa74 skrev:Det slarvas något kopiöst med detta och vissa märker bara sina produkter och skiter i dokumentationen, inte så smart om man vill vara långlivad i branschen.
Vi har att göra revision någon eller några gånger om året. Det handlar om spårbarhet, om verktyg och metoder. Jag tror till och med att vi kan drabbas av revision utifrån.
Å andra sidan vi tillverkar ju produkter som är ämnade att rädda liv och kapital.
Användarvisningsbild
tompa74
EF Sponsor
Inlägg: 2502
Blev medlem: 29 oktober 2007, 15:25:17
Ort: Kristinehamn

Re: Vad krävs för att få CE-märka

Inlägg av tompa74 »

Jo, ert fall är det ju en annan sak än ex en väggvårta, tyvärr kan man tycka.

/ Tompa
Skriv svar