Köpa 200m single-mode

Lysdioder, Optiska sensorer, Fiberoptik, Displayer, Lasrar, Optiska kopplare
jstack
Inlägg: 18
Blev medlem: 17 september 2006, 16:01:57
Ort: "söder om Söder"

Köpa 200m single-mode

Inlägg av jstack »

I ett projekt behöver jag skicka en video-signal (HDMI från en video-kamera) i storleksordningen 200 meter.
Jag har köpt ett par "Optical HDMI extenders" från Kina.
När jag testar med en kort patchkabel mellan dem så funkar det.
Men, jag vill verifiera funktion även vid relevant avstånd enligt rubr.

Jag behöver alltså i storleksordningen 200 meter fiber.
Var kan jag få ta på detta (till vettigt pris..)?
Det hela behöver bara funka på skrivbordet, så det finns inga krav på "fältmässighet"..,

/JS
Användarvisningsbild
mrfrenzy
Co Admin
Inlägg: 11783
Blev medlem: 16 april 2006, 17:04:10

Re: Köpa 200m single-mode

Inlägg av mrfrenzy »

Det finns färdigkontakterade fiber i alla längder på ebay, här till exempel för €130
https://www.ebay.de/itm/200M-Armored-Ca ... 2756105282
Användarvisningsbild
Glenn
Inlägg: 25778
Blev medlem: 24 februari 2006, 12:01:56
Ort: Norr om Sthlm
Kontakt:

Re: Köpa 200m single-mode

Inlägg av Glenn »

Jag tänkte lägga en fiber ner till lillstugan innan och hittade nån kines på som customgjorde fibrer, typ startkostnad för kontakter+svets och sen meterkostnad bara, det blev billigare än att köpa en färdig längd i sverige.

Direktronik brukar ha bra priser på fiberkabel, men den längsa singlemode dom har är 100m så det hjälper ju inte dej.


..Finns ju på ebay men det var ju inte direkt billigt.. verkar hamna på >3000 spänn.

exempel: https://www.ebay.com/itm/30-200M-LC-SC- ... 3199766950 (finns säkert billigare om man letar längre)
Användarvisningsbild
ajje
Inlägg: 1539
Blev medlem: 12 mars 2010, 16:35:31
Ort: Smedjebacken

Re: Köpa 200m single-mode

Inlägg av ajje »

Två stycken 100m fiberpatchar från direktronik och ett skarvstycke?

Går kanske att komma billigare undan från kina, men knappast snabbare :)
grottan
Inlägg: 349
Blev medlem: 16 maj 2010, 12:16:42

Re: Köpa 200m single-mode

Inlägg av grottan »

Kolla med någon fiberbyggare på orten om dom inte kan svetsa ihop en 2-fiber med pigtails i ändarna mot lämplig ersättning. Ett par hundra meter 2-fiber kostar ju i princip inget alls
Skriv svar