Tumlaren slutade att värma. Efter lite felsökning, så ingen kompression
i kompressorn (drog även mindre än 200W). Troligtvis ventilfel och ny kompressor behövs.
Är dock inte så sugen på att lägga 2100:- på en ny komp.
Letade upp en begagnad VP-tumlare, och tog hela VP-systemet.
Grymt bra jobbat. Ibland får man gå "all in" istället för att hålla på och dutta med nåt halvdant. Själv har jag ännu inte skruvat ihop den begagnade tumlaren jag köpte. Var tvungen att sanera först och så kom det en massa annat i mellan. Kanske nästa år
Vp-systemet är lika sen ca 2008 med undantag för flaggskeppen (inverterkomp).
Den som jag har är nyare modell och bättre konstruerad med bla lätt åtkomlig tömningspump.
Den har dessutom ånggenerator.
Jag har ju en väldig snarlik Siemens WT46W570. Den fick problem för några år sedan av att det blev fullt med ludd i VP-systemet. Kunde inte suga ut vattnet i botten. Det hade uppstått öar av sedimenterat ludd i botten av maskinen.
Jag kom aldrig på något bra sätt att få sär den helt och hållet så jag kunde göra rent ordentligt. Fick liksom skopa ut blöt luddgegga lite i taget.
Har du några tips på hur man på ett säkert sätt får i sär den (utan att kompressor rör och annat gör sönder) och därefter får ihop allt igen?
Det är lättare att rensa den nya plattformen än den gamla.
Den gamla satt pumpen mellan motor och kompressor (trångt).
Fungerade bra att använda en stor spruta för att spola systemet både
framifrån och från pumpen, om inte tillgång till vattenslang.
Problemet var ofta överdosering av tvättmedel som bildade en geleaktig
sörja ihop med ludd i tumlaren.
Var har man för köldmedel i modernare dito, CO2-strafftullarna gör det inte speciellt attraktiv att köra vidare på R134a, R407C, R410A sopporna med tanke på att hela EU:s behov skall dela på en enda total mängd med CO2-ekvivalenter som allokeras för köldmedel - och den kryper mycket för varje år... och gör att prislappen på köldmedel trissas upp
de två jag kan tänka mig är HC på antingen R600a eller R290. Med dom ganska höga temperaturerna även på evaporatorsidan så kanske R600a fungera rätt bra och med anständig densitet på suggasen för hyfsad massamässig sugkapacitet och i förlängningen effekt på processen