Skillnad mellan versioner av "Raspberry Pi"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Blueint (diskussion | bidrag) (nerkortning ; USB förklaring) |
Blueint (diskussion | bidrag) (→Priser: netonnet.se 335 SEK) |
||
Rad 60: | Rad 60: | ||
|- | |- | ||
| Model B? 512 MB || [http://www.netonnet.se/art/dator/komponenter/moderkort/integrerad-processor/raspberry-rpi-512/182470.7101/#tab_description netonnet.se] || 379 SEK || 2013-02-16 | | Model B? 512 MB || [http://www.netonnet.se/art/dator/komponenter/moderkort/integrerad-processor/raspberry-rpi-512/182470.7101/#tab_description netonnet.se] || 379 SEK || 2013-02-16 | ||
|- | |||
| Model 512 MB || [http://www.netonnet.se/art/dator/komponenter/moderkort/integrerad-processor/raspberry-rpi-512/182470.7101/ netonnet.se] || 335 SEK || 2013-02-26 | |||
|} (Svenska priser inklusive moms) | |} (Svenska priser inklusive moms) | ||
Versionen från 26 februari 2013 kl. 11.37
Raspberry Pi är en enkortsdator baserad på en ARM SoC CPU.
Model A | Model B | |
---|---|---|
SoC: | Broadcom BCM2835 (CPU, GPU, DSP, SDRAM, 1x USB port) | |
CPU: | 700 MHz ARM1176JZF-S core (ARM11 familjen) | |
GPU: | Broadcom VideoCore IV | |
Minne: | 256 MB (delad med GPU:n) | 512 MB (shared with GPU) per 2012-10-15 |
USB 2.0 portar: | 1x port | 2x port |
Nätverk: | Inget | 10/100 Ethernet (8P8C) |
Videoutgång: | Composite RCA, HDMI, LCD Paneler via DSI | |
Ljudutgång: | 3,5 mm jack, HDMI | |
Lagring: | SD / MMC / SDIO card slot | |
I/O: | 8 × GPIO, UART, I²C bus, SPI bus med två "chip selects", I²S | |
Effekt: | 300 mA (1,5 W) | 700 mA (3,5 W) |
Elmatning: | 5 volt via MicroUSB eller GPIO header | |
Mått: | 85,60 × 53,98 mm |
Model A har 1x USB port direkt från BCM2835 chippet. Medan Model B har en inbyggd Ethernet adapter för USB som är kopplad till en intern 3x ports USB hubb som är ansluten till BCM2835.
Priser
Produkt | Leverantör | Pris | Datum |
---|---|---|---|
Model A 256 MB | m.nu | 259 SEK | 2013-02-09 |
Model B 512 MB | m.nu | 345 SEK | 2013-02-09 |
Model A 256 MB | farnell.com | 25 USD | 2013-02-09 |
Model B 512 MB | farnell.com | 35 USD | 2013-02-09 |
Model B? 512 MB | netonnet.se | 379 SEK | 2013-02-16 |
Model 512 MB | netonnet.se | 335 SEK | 2013-02-26 |
(Svenska priser inklusive moms)
Externa länkar
- Raspberry Pi, världens billigaste dator startad 2012-01-17
- enwp: Raspberry Pi