Sida 1 av 2

Mythbusters tokiga?

Postat: 11 mars 2006, 13:26:37
av Mignon
Hej!

Enligt Mythbusters stannar hjärtat ungefär vid
6 mA.. Kan det stämma? Det kanske har att göra med
spänningen iofs..[/b][/code]

Postat: 13 september 2006, 18:20:06
av Mizzarrogh
En bekant, som jobbar som läkare Påstod att

"Det är fler som dött av att testa ett 9V batteri mot tungan än av att (ofrivilligt) komma åt 220V"

Måste erkänna att jag inte helt förstod vad han menade, :) men Han påstod detta delvis hade med hudens issolationsförmåga att göra

Visserligen har inte jag stukit med ännu av 9V, åtminstone inte såvitt jag känner till, :)

Men kan nog ändock ligga någonting i ovanstående, läste för en tid sedan om en annan läkare som experimenterade med att bota vissa cancerpatienter genom att leda ström genom sjukdomshärden, där uppgavs spänningen ligga på run 6V Vilket tydligen ansågs mycket. Tror inte styrkan var särskkillt hög.


Vet ej vad man skall dra för slutsatser av detta, men måste erkännas att det i vart fall inte gör mig klokare. :humm:

Postat: 13 september 2006, 18:58:14
av AndLi
mignon: tänker du på programmet där de testar om man dör i badkaret om man tappar ner saker i det?

Jag anser att hela det programet är felaktigt...

Postat: 13 september 2006, 18:58:31
av cyr
Om man menar ström genom själva hjärtat så behövs det nog inte ens 6mA.

Wikipedia säger <1mA...

Man klarar förstås mycket mer genom kroppen, all ström tar ju inte vägen genom hjärtat.

Postat: 13 september 2006, 18:58:44
av rehnmaak
Problemet är inte strömmen i sig. Man kan nog klara en smäll på flera ampere så länge som det handlar om likström. Men växelström är betydligt farligare eftersom man kan få hjärtflimmer.

Postat: 13 september 2006, 20:23:33
av Macce
Min ofaktabaserade gissning är, att en del av de personer som dött av 9V batteri har dött pga chockeffekt snarare än strömmen.

Borde inte likström vara rätt farligt för kroppen? Jag menar, borde inte blodet sönderdelas till väte och vatten samt lite mera?

Re: Mythbusters tokiga?

Postat: 13 september 2006, 20:35:22
av björn
Mignon skrev:Hej!

Enligt Mythbusters stannar hjärtat ungefär vid
6 mA.. Kan det stämma? Det kanske har att göra med
spänningen iofs..[/b][/code]
Nej, man brukar säga att man tål ca 2 mA och om jag inte minns helt fel fick även mythbusters korrigera det i ett senare avsnitt.

Postat: 13 september 2006, 20:35:22
av Icecap
Det farliga är att det är växelström och att det är låga värden! Växelströmmen (50/60Hz) får hjärtat att flimra vilket slår ut den naturliga återställningspunkt som finns.

Om strömmen är stor kommer den mestendels att bränna sig väg strax under huden vilket skonar hjärtat.

Så det är faktisk sant: 1-6mA från arm till arm är livsfarliga!

De idioter som går på tåg (och överlever) har oftast allvarliga brännskader och "allmänt trauma" men sällan hjärtflimmer.

Macce: nu ser du på långtidsskador och det är inte så ofta att man överlevar att hänga fast i längre tid och då är det iaf med brännskada vilket ventilerar de gaserna ur kroppen genom den brända huden.

Postat: 13 september 2006, 21:06:06
av JimmyAndersson
Icecap:
"Växelströmmen (50/60Hz) får hjärtat att flimra vilket slår ut den naturliga återställningspunkt som finns."

Vad innebär den naturliga återställningspunkten?

Postat: 13 september 2006, 21:38:48
av Icecap
I hjärtat finns det en samling nervceller ("sinusknuten" har jag för mig att den kallas) som "tar över" om signalerna från hjärnan stoppar. Detta är en sorts "Watch-Dog"-funktion om vi jämför med en µC.

Kommer det alltså växelström av pass låg frekvens kommer detta punkt att tro att det fungerar bra (massor av hjärtslag ju) när det i själva verket är totalskit.

Postat: 13 september 2006, 22:26:38
av JimmyAndersson
Aha, den "funktionen" kände jag inte till. Mycket intressant!

Klassikern med ena armen bakom ryggen är alltså en billig livförsäkring även när man inte kopplar med 230V nätspänning.

Postat: 13 september 2006, 22:39:58
av grym
det där med 9v batterier har jag för mig var att någon lyckats döda sig själv med en multimeter , genom att mäta resistansen mellan armarna i nålar som stuckits in i vänster /höger underarm, huden i sig är ganska hög resistans på medans innanmätet är relativt låg resistans på. någon som har lust att prova? 8) :lol: , nä låt bli , eller mät enbart på ett ben, kanske dags att gå in till bårhuset och prova resistansen på en som redan är på väg att bli jordad

Haha!

Postat: 13 september 2006, 23:12:38
av Samot
" kanske dags att gå in till bårhuset och prova resistansen på en som redan är på väg att bli jordad " Det var en grym ordvits det. :lol:

Postat: 14 september 2006, 13:05:04
av $tiff
För att klargöra en gång för alla om det här med hög spänning och/eller dödlig ström över/genom kroppen:

Det är strömmen genom kroppen (hjärta eller andra extra känsliga delar) som har ihjäl ett däggdjur.
MEN! För att driva en ström genom kroppen krävs det normalt en hög spänning, precis enligt Ohms lag: I = R*U.
Hudens resistans är normalt väldigt hög, men kan samtidigt varierar väldigt mycket. Våt hud leder ganska bra. Har du å andra sidan torra och talkade händer kan du ta i två 400 V-ledningar utan att ta skada (rekommenderas dock inte).
Om man av någon anledning lyckas få in strömförande material innanför huden kan man hälsa hem, eftersom man då penetrerat vårt naturliga strömskydd. Det är på så vis man kan ha ihjäl sig med en multimeter genom att greja in prober innanför huden och köra ett resistanstest (då skickas det ut en svag ström...).

Postat: 14 september 2006, 19:28:20
av Mizzarrogh
Med andra ord har man varit nära att stryka med utan att veta om det då :)
Värt att ha i åtanke i fortsättningen, således...

Den som har testat spänningen på ett elstängselaggregat vet nog vad detdär med issolering och fukt vill säga :D