Sida 1 av 1

SSR eller annat för att bryta ström

Postat: 21 februari 2018, 11:07:47
av OldBadger
Hej alla! Mitt första inlägg på forumet!

Har elektronik som sitter i ett kallgarage, men som måste hållas på plussidan C. Strömförsörjning 5V DC 1A, f n avsäkrat 800mA.
har installerat ett värmeelement men det blir rejält varmt vissa tider på året. Elektroniken är skyddad av en frigolitbox.

Har letat ett par dagar efter enkla strömsnåla "reläer" som kan bryta strömmen vid t ex 5, 6 eller10C. Har tittat på SSR m m, men vad är det enklaste att göra?

Värmeelementet drar 5V 675-720mA?

Tacksam för hjälp!

OldBadger

Re: SSR eller annat för att bryta ström

Postat: 21 februari 2018, 12:06:30
av TomasL
Sätt in en vanlig termostat.

Re: SSR eller annat för att bryta ström

Postat: 21 februari 2018, 12:31:45
av nifelheim
till exempel en sådan här

https://www.ebay.com/itm/1-5-10pcs-KSD9 ... 1322676065?

Normally Closed, 20 grader
:)

Re: SSR eller annat för att bryta ström

Postat: 21 februari 2018, 12:35:10
av Icecap
Det finns bimetalltermostater för värmande applikationer som slår på när det blir för kallt och av när det är varmt nog. De drar ingen ström alls för den egna drift.

Kollade just hos ELFA och urvalet var smått, dyrt och hade fel temperaturområde.

Man kan såklart göra en lösning baserat på en NTC eller PTC, en transistor eller två och ett par motstånd, det är rimligt enkelt.

Men den "smarta" lösningen är att ta t.ex. en DS1726 som man programmerar rätt, den kan sedan styra en N-MOSFET som sedan driver elementet.

Den drar minimalt med ström och kan klara biffen. Då kan man få den temperatur man vill samt det tröskelvärde man vill.

Re: SSR eller annat för att bryta ström

Postat: 21 februari 2018, 13:23:56
av Gizmo
Borde man inte kunna plocka en bimetalltermostat från något som är skrotat? Antar att det finns i diverse utrustning.

Re: SSR eller annat för att bryta ström

Postat: 21 februari 2018, 13:38:22
av TomasL

Re: SSR eller annat för att bryta ström

Postat: 21 februari 2018, 14:50:21
av OldBadger
Tack allihop, det var många alternativa förslag, och väl så enkla att utföra. På brund av utrymmesskäl måste det bli något av de mindre alternativen. Jag har mycket gammalt elektronikskrot, men ingen bimetall - det var så enkelt att jag inte ens tänkte på så "primitiva" lösningar.

OldBadger

Re: SSR eller annat för att bryta ström

Postat: 21 februari 2018, 15:23:31
av nifelheim
Den som jag länkade till är liten, jag stoppade in en sådan med ett effektmotstånd i ett 24V kodlås där knapparna frös fast ibland,
har funkat hittills :)

Re: SSR eller annat för att bryta ström

Postat: 21 februari 2018, 15:36:05
av prototypen
Jag kan ju bidra med lyxversionen, en TMP 01.

Protte

Re: SSR eller annat för att bryta ström

Postat: 21 februari 2018, 15:54:24
av TomasL
En sådan här kanske ihop med en mosfet eller nått
https://www.elfa.se/Web/Downloads/_t/ds ... ng_tds.pdf

Re: SSR eller annat för att bryta ström

Postat: 1 mars 2018, 18:23:14
av OldBadger
Tack för de senaste 3 inläggen! Ja jag vet nu att det går att lösa och enkelt, skall passa på och beställa flera varianter..., bra att ha!

OldBadger