Sida 1 av 2
Löda resistansledare
Postat: 23 augusti 2014, 21:15:19
av Thomasx
Hejsan
Min kära vattenkokare blir inte varm. Hittade ett avbrott på värmeledaren när jag öppnade botten på den och kollade lite.
Det är ca 1cm som är dålig och i ena kanten av denna cm är det avbrott. Tänkte att jag skulle göra en lödbrygga, men jag lyckas inte få lödtennet att flyta ut. Tog en gaslödkolv och satte på ett varmluftsmunstycke och värmde tills det blev så varmt att lödtennet smälter bara av att jag sätter det mot banan, men flyter ut gör det inte.
Några tips på hur man kan laga detta?
Re: Löda resistansledare
Postat: 23 augusti 2014, 21:16:57
av grym
hårdlöda, punktsvetsa eller tiga ihop, en mjuklödning hadde ändå inte hållt om det är på kanthaltråden
Re: Löda resistansledare
Postat: 23 augusti 2014, 22:49:50
av Thomasx
Nja, det är mer som en ledarbana på ett keramiskt underlag, ca 3-4 mm brett, så inte någon tråd direkt. Lite för mycket värmekänsliga detaljer i närheten för att man ska kunna hårdlöda och punkt och/eller tigsvets har jag inte tillgång till. Risken med mjuklödning och värme känner jag väl till, men tänkte att det kunde vara värt ett försök och se hur pass det funkar. Eftersom det är vatten som ska värmas upp blir det i alla fall inte mycket varmare än 100 grader på andra sidan elementet
Men vad är det som gör att lödtennet inte flyter ut? Först trodde jag det var för att jag inte fick det varmt nog, att värmen leddes bort för effektivt. Men med gaspennan fick jag det så varmt att tennet smälte vid berörning av banan, utan att flyta ut, blev en boll, som om det var teflon eller nåt under

Re: Löda resistansledare
Postat: 23 augusti 2014, 22:55:27
av Nerre
Det är "fel" metall. Lödtenn fäster inte på alla metaller. Sen är ju problemet att den där ytan blir varmare än tennets smältpunkt när du kör bryggaren, så OM du lyckas få tennet att fästa så kommer det att smälta bort när elementet är igång...
Re: Löda resistansledare
Postat: 23 augusti 2014, 22:56:05
av el34
Har du gjort rent ordentligt? Testat lödpasta?
Re: Löda resistansledare
Postat: 23 augusti 2014, 23:51:41
av Thomasx
Jepp, har gjort rent ordentligt och testat lödpasta. Antagligen är det som sägs, att det är en legering som tennet inte fäster på.
Hur kan ni vara så säkra på att det blir så varmt att lödtennet smälter?
Re: Löda resistansledare
Postat: 24 augusti 2014, 00:27:10
av willmans
Lagade en brödrost en gång genom att skarva ihop värmetråden med en sockerbit (kopplingslist) som jag tog bort plasten från.
Det funkade bra till en frukost innan den ersattes av en ny

Re: Löda resistansledare
Postat: 24 augusti 2014, 07:10:32
av ds77
Silverfärg, sådan som är till för att laga exempelvis värmen på bakrutan kan vara värt ett försök.
Re: Löda resistansledare
Postat: 24 augusti 2014, 20:36:23
av Thomasx
Ja, det var en god ide som kanske kan vara värd att testa. Men var hittar jag ledande färg, som inte är dyrare än en ny vattenkokare
Alla ställen som nämns på nätet när jag söker tycks inte längre ha, som Kjell&Co t.ex.
Re: Löda resistansledare
Postat: 25 augusti 2014, 00:43:21
av Walle
Ska man värma vatten för konsumtion vill man nog vara ganska säker på att det inte är gifter i det man använder för att reparera skadan med. Sen tror jag iofs inte att ledande färg skulle hålla för nåt sånt här.
Re: Löda resistansledare
Postat: 25 augusti 2014, 06:57:45
av grym
tror inte jag heller, ledande färg är för ex bilrutevärmeslingor, där det är väldigt fixerad i underlaget och relativt små strömmare per ledare
Re: Löda resistansledare
Postat: 25 augusti 2014, 17:33:18
av Thomasx
Alltså, det är ju inte riktigt så att ledarna/färgen kommer i kontakt med vattnet

och ev. färg får nog bra mycket bättre kontakt med den keramiska plattan här, än med ytan på en glasruta, gissar jag

Re: Löda resistansledare
Postat: 25 augusti 2014, 18:46:53
av Walle
Ja, det är ju lite svårt att gissa exakt hur det ser ut. Allt jag vet är att det är i en vattenkokare. Bilder på hur det ser ut skulle ju garanterat dra ner antalet rena gissningar.
Men tror du ledande färg klarar effekten? Den ska ju inte bara få kontakt, utan ska också klara av effektutvecklingen utan att brinna av.
Re: Löda resistansledare
Postat: 25 augusti 2014, 19:57:21
av Nerre
Inte i någon vattenkokare lär själva värmeslingan (som är ansluten till 230 V) ha kontakt med vattnet i alla fall:)
Jag antar att det är (från vattnet sett): en rostfri plåt, ett keramisk isolator, värmeslinga.
Re: Löda resistansledare
Postat: 25 augusti 2014, 20:55:24
av ds77
Är det kontakt med vattnet så hade jag inte ens försökt. Kjell har kanske inte kvar i sortimentet? Jag skulle tro att det finns gott om liknande på ebay billigt. Det blir kanske för hög temperatur, men det verkar som om alternativen är få och det är relativt enkelt att testa. Blir det tillräckligt låg resistans i färgen kanske det kan fungera.