Sida 1 av 1

Mäta amplitud med µC?

Postat: 19 november 2013, 09:36:01
av Gimbal
Jag har en sinusliknande signal (ca 8kHz) som jag vill mäta styrkan (amplituden) på med en µC. Det är ett 5Volts system med signalens nollnivå runt 2.5V, amplituden varierar mellan 0-4.5Vpp.

Hur löser man detta på ett smidigt och bra sätt?

Jag har testat med följande koppling, och det funkar i brist på andra ideer, men jag hade gärna sett en "bättre" upplösning så att säga.

Re: Mäta amplitud med µC?

Postat: 19 november 2013, 09:51:04
av Icecap
Du behöver alltså att göra en DC-mässig förflyttning (offset) av signalen. Detta kan göras efter likriktaren eller innan.

Ska det göras innan är det "så enkelt" som att DC-isolera ingångssignalen med en kondensator och sedan ta två motstånd för att placera det nya nollpunkt korrekt.

Ska det göras efter kan det ske med ytterligare en op-amp med förstärkningen 1x samt ett offsat nollpunkt, återigen medelst ett par motstånd.

Re: Mäta amplitud med µC?

Postat: 19 november 2013, 10:04:34
av Gimbal
Givetvis :doh:
Tack, känner mig lite korkad nu. Skyller på att det var för sent i går.