Sida 1 av 2
					
				Rör El 34.
				Postat: 6 november 2013, 18:32:33
				av eppi
				Enl. mina uträkningar så stämmer det inte att det skulle ta ca 1,5 A och då tror jag det är glödström, vad skulle det vara i annat fall?
Här är det mycket troende vill jag lova. Och det får man göra när likström är på G. Nu hoppas man på att det finns folk med mindre tro och mer vetande.
			 
			
					
				Re: Rör El 34.
				Postat: 6 november 2013, 19:45:36
				av spufuz
				jo men visst!
1,5A för glöden.
			 
			
					
				Re: Rör El 34.
				Postat: 6 november 2013, 20:09:03
				av eppi
				Min tog max 5A med 4st ecc83 och 4st el34. Hur in i hel vete eller skall man köra med det malda halv vete? Kan min glöd då bara ta dessa 5A.  Det finns mycket man inte förstår. Men det är därför man frågar eller hur gossar och flickor.
 Jag "snackar" bara med Sound...  och när han lägge av med mig är det slut. man vill ju inte vara en belastning.
			 
			
					
				Re: Rör El 34.
				Postat: 6 november 2013, 20:39:25
				av SM7CZR
				eppi skrev:Min tog max 5A med 4st ecc83 och 4st el34. 
Det är 
du som ska förklara! 
Vad är 
min?
Hur och 
var mätte du!
 
			
					
				Re: Rör El 34.
				Postat: 6 november 2013, 20:49:54
				av eppi
				
			 
			
					
				Re: Rör El 34.
				Postat: 6 november 2013, 20:58:37
				av SM7CZR
				Varför frågar du först och sen bryr du dej inte längre?  

 
			
					
				Re: Rör El 34.
				Postat: 6 november 2013, 21:13:29
				av eppi
				Jag är trött på folket som framkastar: "jag förstår inte" och utan förklaring till vad dom inte förstår. Dom tänker jag vara utan så nu skiter jag i detta.
 Så fort man skriver något så kommer det någon som inte förstår, hur kul är det? Man kanske skulle sätta i system att dyka upp i samma anda? Men sån är inte jag.
 Jag skiter i detta, talar bara med SB. Och skall hålla mig förbannat lugn till allas trevnad.
			 
			
					
				Re: Rör El 34.
				Postat: 6 november 2013, 22:00:08
				av HUGGBÄVERN
				Fyra sådana där EL34 blir ju 6A och fyra ECC83 (vilket är ett djävla skitrör egentligen, eller "ijänklen" som folk på TV säger) drar 1,2A, vilket blir 7,2A. Eller borde bli. Låter ju mycket .... har jag räknat rätt??
Kolla trafarna 52.06 och 52.21. Troligen är det tänkt att man ska köra rören parvis i serie, därav 12,6V @ 3,6A.
http://www.roehrentechnik.de/html/nt_gross.html 
			
					
				Re: Rör El 34.
				Postat: 6 november 2013, 22:04:39
				av spufuz
				eppi skrev:Jag är trött på folket som framkastar: "jag förstår inte" och utan förklaring till vad dom inte förstår. Dom tänker jag vara utan så nu skiter jag i detta.
 Så fort man skriver något så kommer det någon som inte förstår, hur kul är det? Man kanske skulle sätta i system att dyka upp i samma anda? Men sån är inte jag.
 Jag skiter i detta, talar bara med SB. Och skall hålla mig förbannat lugn till allas trevnad.
Använd då PM-funktionen i fortsättningen.  

 
			
					
				Re: Rör El 34.
				Postat: 6 november 2013, 22:29:13
				av eppi
				Ja inte vet jag men jag fick det till 5A max. Vi kan skippa detta, har inge större betydelse. Vill dom ta 1,5A  så får dom väl det man blir blaceeee. Det var därför min max 2A trafo blev lite varm och hur jäkla varm hade den blivit om ditt resonomang stämmer, då hade jag fått ha vattenkylning på den.
			 
			
					
				Re: Rör El 34.
				Postat: 6 november 2013, 22:32:14
				av HUGGBÄVERN
				Man ska alltid överdimensionera sina trafar!
			 
			
					
				Re: Rör El 34.
				Postat: 6 november 2013, 22:42:42
				av el34
				Hur starkt glöder dina EL 34? I min rörförstärkare som har 4st EL 34 glöder dom så mycket att jag ser det i dagsljus. Det är sådan fart i rören att det skimmrar svagt blå ljus runt gallret från elektronerna. Kan det vara så att din trafo på max 2A får rören så pass varma att elektronerna lyckats vandra 

 
			
					
				Re: Rör El 34.
				Postat: 6 november 2013, 22:50:40
				av eppi
				Min glöd var blygsam jag ansåg att 5V var fullt tillräckligt till mitt behov av ljud. Sen har jag mina 90-95dB från dom andra förstärkaren som refferens (tror jag) nog en dålig sådan. Jag kör bara 0,08 W till allas trevnad?
			 
			
					
				Re: Rör El 34.
				Postat: 6 november 2013, 22:56:31
				av TomasL
				Snälla, läs på lite innan du postar ditt svammel.
			 
			
					
				Re: Rör El 34.
				Postat: 6 november 2013, 23:02:50
				av HUGGBÄVERN
				Du styr ut rören med insignalen. Du ger rören FULL glöd annars tar du sakta men säkert ihjäl dem.
Man dimensionerar ALLTID sina komponenter efter ett worst case, eller ett NÄSTAN worst case.