Sida 1 av 3
Varför ska det va så svårt att få till en bra utskrift?
Postat: 17 augusti 2005, 09:07:44
av Fritzell
Hallå
Nu är det dags att tillverka mönsterkort men jag har problem med att få till en bra utskrift. Använder en bläckstråleskrivare med OH papper avsett för bläckskrivare. Utskriften blir dålig kontrast, konstiga tomma linjer i svärtan, kornig, m.m altså Jättedåligt! Har provat massa inställningar. Att skriva ut som OH med kvaliteten 'Fin' och 'Jättefin', provat vanligt papper och massa andra inställningar. Har också provat att skriva ut layouten på vanligt papper och kopierat den till OH papper men det blir samma där även fast jag väljer max kontrast och liten ljusstyrka.
Det enda som blir något sånär bra är om man gör en helt vanlig utskrift på ett helt vanligt papper. Jag provade att göra en sån utskrift och kopiera till ett vanligt OH papper i en laserkopiator. Dock på vanliga inställningar. Resultatet blev sådär.. Gjorde två kopior, klippte ut layouterna och la ovanpå varandra för att få mer svärta, men det blev inte så bra.. hamnade ur fokus, oprecisa linjer, korn etc.
Vad ska jag göra?

Postat: 17 augusti 2005, 09:12:05
av Detraw
vad använder du för slags OH papper, matt? blankt? gjort för laser?
Testa att skriva ut allt med röd färg på din bläckstråleskrivare, har hört att det ska funka bättre.....
Postat: 17 augusti 2005, 09:14:19
av strombom
Jag köpte en laserskrivare med 1200x1200 dpi, nästan bara för att ha till kretskortsframställning. Resultatet blir perfekt varje gång. Dock visade sig skrivaren väldigt bra till övriga utskrifter också, jag är helnöjd. Bäst av allt är att den inte drar en massa dyrt bläck
Annars är det ju flera här på forumet som har tipsat om "drafting-paper" eller vad det kallas, halvgenomskinligt papper som finns i bokhandeln. Testa bakpapper ?

Postat: 17 augusti 2005, 09:59:52
av Fritzell
Tack för svaren!
Bakpapper?

Kanske vore värt att testa.
Jag var på bokhandeln igår och köppte Oh papper "Avsett för bläckstråleskrivare" (matt tror jag det är) altså ena sidan är typ skrovlig och är gjord för att suga upp bläcket. Använder man vanligt blankt Oh papper flyter lixom bläcket ut och blir inte så bra.
Vill också ha 1200*1200 laserskrivare
Ska testa att skriva ut på bakplåtspapper. Återkommer om en liten stund!
Postat: 17 augusti 2005, 10:07:52
av Icecap
Bakplåtspapper duger inte till bläckstråle!
Det är teflonbestruken, bläcket kommer att pärla sig. Till laser kan det däremot kanske fungera.
Jag har köpt en färglaser som kan skriva på båda sidorna, då kan man göra dubbelsidig film enkelt....
Skämt åsido, jag ska faktisk köpa film i dag o se om jag kan få en lagom svärta till att göra kretskort, det blir spännande.
Postat: 17 augusti 2005, 10:10:12
av Fagge
Jag har exakt samma problem hemma! Och lösningen är att skapa ett PDF dokument, altså välja Adobes PDF skrivare, & sedan skriva layouten ut ifrån Adobe programet!. I mitt fall blir resultatet underbart om jag gör så!.
Postat: 17 augusti 2005, 10:19:19
av Fritzell
ehhh bakplåtspappret fastnade i skrivaren och det blev väldigt krångligt.. tur att jag fick ut alla bitar
Fagge: Hmm låter intressant men varför skulle adobes skrivarinställningar funka bättre? Sen kan det bli trubbel att göra om en Eagle layout till pdf format...

Postat: 17 augusti 2005, 10:19:43
av Schnegelwerfer
Jag gör också om layouterna till PDF innan jag mailar dem till min jobbadress och skriver ut dem på jobbets nya färglaserskrivare.
Den nya skrivaren är suverän, texten står ut lite från OH-filmens yta och det ger väldigt bra resultat när man exponerar.
Postat: 17 augusti 2005, 10:25:48
av Fritzell
Hur gör ni om dom till PDF format?
Jag överväger nästan att använda min utskrift på helt vanligt vitt papper. Det är den enda utskriften som blevhyffsad.. :/
Postat: 17 augusti 2005, 10:28:40
av Fagge
Fritzell "varför skulle adobes skrivarinställningar funka bättre?"
Inte fan vet jag, den skriver ut på nått annat vis, & det funkar suveränt!.

Det är ingen konst att göra en pdf fil ifrån vilket program som helst!. När du väljer skriv ut i Eagle så anger du bara Adobes PDF-skrivare i stället för din riktiga skrivare!.
Postat: 17 augusti 2005, 10:31:47
av Fritzell
Huh? Jag ser ingen Adobe Skrivare

Behöver man lägga till den?
Postat: 17 augusti 2005, 10:35:48
av Maze
Har haft samma problem innnan också. Körde först med en laserskrivare men svärtan blev inte vidare. Köpte stället OH för bläckstråle och körde det i bläckstrålskrivaren. Svärtan blev helt ok, men jag fick labba med skrivarinställningarna en stund för att få det bra.
Testa att göra rent skrivarhuvudet om det går. Annars kan det ibland bli kladd och ojämna linjer. Testa även olika pappersinställningar för skrivaren.
Postat: 17 augusti 2005, 10:36:27
av Fagge
Undra om man inte behöver en skarpare version än gratisversionen för att den ska komma med!.
Postat: 17 augusti 2005, 10:37:14
av Fritzell
Mycket möjligt. Hittade lite andra inställningar jag inte hittat förut. Ska labba lite.. återkommer snart
Postat: 17 augusti 2005, 10:51:54
av Fritzell
Har nu provat med alla tänkbara inställningar. Ändrat kontrast, ljusstyrka, papperstyp, utskriftskvalitet även provat automatiskt rengöring av skrivarhuvudet. Det verkar som den här skrivaren inte kan skriva ut bra ustkrifter på oh papper helt enkelt. Blir ingen bra svärta och den missar linjer mitt i det svarta
Får bli ett sista försök med att prova som pdf. Sen blir det att belysa med vanligt papper.
