Sida 1 av 1

Kontakt för "etsad" kretskortskabel

Postat: 19 december 2012, 12:50:03
av Anders73
Hej!

Jag letar efter en kontakt som passar denna kabel, en platt "etsad" kabel, 4 polig till en stegmotor.

Tacksam för tips!

Mvh
Anders

Re: Kontakt för "etsad" kretskortskabel

Postat: 19 december 2012, 14:37:48
av PeterH
Motorn ser ut att komma från en floppy? Om den kommer från en skrotad drive borde väl rätt kontakt finnas där för återvinning... :)

Re: Kontakt för "etsad" kretskortskabel

Postat: 19 december 2012, 14:38:36
av calmar
FFC eller FPC brukar kabeln benämnas ("flexkabel"). Det finns en uppsjö av olika kontakter beroende på ledaravstånd/storlek osv, mät och sök!

Re: Kontakt för "etsad" kretskortskabel

Postat: 21 december 2012, 23:55:44
av Anders73
Tack för svaren!
Den är köpt så på Ebay, monterad så den ska gå att använda till vad man vill ha den till, kan vara en floppy ja, men kontakten till en sån brukar vara lite för svår att löda loss och återanvända, men nu när jag vet vad den heter så borde det inte vara svårt att hitta kontakten.

Re: Kontakt för "etsad" kretskortskabel

Postat: 23 december 2012, 14:43:29
av MadModder
Hmm... Jag har en hög gamla floppydrivar, och det sitter ju en sån i varje, som styr läget på läshuvudet. Det går inte att montera bort motorn från plåten den sitter på, för det finns ingen lagring i motorhuset där spiralaxeln går ut. Det är klart det går, men då sitter axeln lika hårt fast som ett sugrör i ett dricksglas.

Re: Kontakt för "etsad" kretskortskabel

Postat: 23 december 2012, 17:38:38
av JohnGalt
Madmodder, det där känner jag inte igen. På de jag har plockat har det bara varit att lossa två skruvar och dra ut motorn inkl axeln, men kan säkert vara olika.
Jag brukar klippa flexkabeln och löda kablar direkt på lödpunkterna på motorn
F ö en trevlig liten motor till alla möjliga småapplikationer.

Re: Kontakt för "etsad" kretskortskabel

Postat: 23 december 2012, 22:42:09
av MadModder
Ok. Då har jag väl bara haft otur då. :D